Μπακς-Πίστονς 120-118: Αποβολή για…πανηγυρισμό στον Γιάννη, έσωσαν το ματς Λίλαρντ και Λόπεζ

2023-11-09T07:15:32+00:00 2023-11-09T07:15:32+00:00.

09/Nov/23 07:15

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε στα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου για… πανηγυρισμό έπειτα από ένα κάρφωμα μπροστά στον Αϊζάια Σιούαρτ και οι Μπακς νίκησαν δύσκολα με 120-118 τους Πίστονς στο Μιλγουόκι.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Όλα κυλούσαν κατ’ ευχή για τους Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ως το 27′.

Ο “Greek Freak” με κόουστ του κόουστ και φοβερό κάρφωμα μπροστά στον Αϊζάια Στιούαρτ έφερε τους Μπακς στο +13 και ο ίδιος έφτασε τους 15 πόντους, συν εννιά ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τρία μπλοκ.

Η βραδιά του τέλειωσε εκεί. Μετά το κάρφωμα πανηγύρισε κοιτάζοντας τον Στιούαρτ με ένα μορφασμό χωρίς να πει τίποτα (φαίνεται στο βίντεο) αλλά στο ΝΒΑ απαγορεύεται πλέον κι αυτό.

Οι διαιτητές τον χρέωσαν με τεχνική ποινή, είχε άλλη μία από το πρώτο ημίχρονο για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε!

Στη συνέχεια διαμαρτυρήθηκε, κάθισε σε μία καρέκλα μαζί με τους θεατές και χρειάστηκε η παρέμβαση του Θανάση και των συμπαικτών του για να αποχωρήσει…

Το ματς από εκεί και πέρα γύρισε. Οι Πίστονς εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Γιάννη και με πρωταγωνιστή τον Κέιντ Κάνιγκχαμ (33π.) και τον Μάρκους Σάσερ (26π.) γύρισαν το παιχνίδι και διεκδίκησαν τη νίκη.

Οι Πίστονς μείωσαν στον πόντο (119-118) και είχαν δική τους την κατοχή στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, με τον Κάνινγκχαμ να αναλαμβάνει δράση.

Ο γκαρντ των Πίστονς πήγε προς το καλάθι, αλλά ο Μπρουκ Λόπεζ τον σταμάτησε με το τέταρτο μπλοκ του στη βραδιά (14π.) και στη συνέχεια ο Μαλίκ Μπίσλι έκλεψε την μπάλα.

Ο Τζέι Κράουντερ έβαλε 1/2 βολές στα 4” πριν εκπνεύσει το χρονόμετρο των 48 λεπτών και οι Πίστονς είχαν άλλη μία ευκαιρία για τη νίκη, αλλά ένα νέο κλέψιμο στην επαναφορά οδήγησε τους Μπακς στην τρίτη σερί νίκη τους (5-2).

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 34 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του γηπέδου, έχοντας 12/13 βολές αλλά μόλις 2/12 τρίποντα και 8/13 δίποντα.

Ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 18 ενώ από δέκα πόντους είχαν οι Μποσάμπ, Μπίσλεϊ και Κράουντερ. Δεν αγωνίστηκε ο Κρις Μίντλετον.