Ο Βεζένκοφ “DNP”, οι Κινγκς ζωντανοί στην παράταση με Μαλίκ Μονκ και Σαμπόνις

2023-11-09T07:44:51+00:00 2023-11-09T07:50:59+00:00.

09/Nov/23 07:44

domantas-sabonis-sacramento-kings

Οι Κινγκς επικράτησαν με 121-118 των Μπλέιζερς στο Σακραμέντο, σπάζοντας το αρνητικό σερί των τριών ηττών, στο πρώτο παιχνίδι του Σάσα Βεζένκοφ που δεν σηκώθηκε ούτε λεπτό από τον πάγκο για να παίξει…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Έπειτα από τρία παιχνίδια στα οποία ο MVP της Ευρωλίγκας σκόραρε συνολικά μόλις τέσσερις πόντους και συμπτωματικά οι Κινγκς έχασαν, ο Σάσα Βεζένκοφ δεν πήρε καθόλου χρόνο συμμετοχής από τον κόουτς Μάικ Μπράουν στην επιστροφή της ομάδας στο Σακραμέντο.

Οι Κινγκς νίκησαν με 121-118 έπειτα από ένα ταξίδι όπου έχασαν τρεις φορές (δύο στο Χιούστον), χωρίς τον τραυματία ΝτεΆαρον Φοξ στη σύνθεση τους.

Ο Φοξ δεν έπαιξε και πάλι αλλά το “sold out” κοινό του Σακραμέντο ώθησε τους Κινγκς στην επιστροφή τους στις νίκες, έστω και με τεράστια δυσκολία.

Ο Μαλίκ Μονκ τέλειωσε το ματς με 23 πόντους, σκοράροντας τους τελευταίους εννιά των Κινγκς στην κανονική περίοδο για να στείλει το ματς στην παράταση απέναντι στους Μπλέιζερς που άγγιξαν τη νίκη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Μονκ δεν σκόραρε καθόλου ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ήταν και πάλι ο ήρωας των γηπεδούχων, καθώς με 2/2 βολές (15/19, 0/7 τρίποντα αλλά και 10 ασίστ) έβαλε την ομάδα του μπροστά με τρεις λίγο πριν το δραματικό φινάλε.

Ο καταπληκτικός Τζέραμι Γκραντ – 38 πόντοι με 5/8 τρίποντα- είχε μία ευκαιρία να στείλει ξανά το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε σε… δύο προσπάθειες έξω από τα 7.25 μέτρα!

Ελλείψει του Φοξ δημιούργησε ο Μαλίκ Μονκ για τους Κινγκς, αλλά και ο υπέροχος Ντομάντας Σαμπόνις που τέλειωσε το ματς με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και εννιά τελικές πάσες.

Ο Κέβιν Χουέρτερ πρόσθεσε 17 κι ο Ντέβιον Μίτσελ άλλους 16 για τους Κινγκς που έφτασαν στο 3-4.

Οι Μπλέιζερς έπεσαν στο 3-5 με τις δύο σερί ήττες που υπέστησαν μετά ένα σερί 3-0.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον τέλειωσε το ματς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλους τόσους έβαλαν ο φορμαρισμένος Σέντον Σαρπ και ο Σκάιλαρ Μέις.

Δεν αγωνίστηκε το Νο3 του ντραφτ, Σκουτ Χέντερσον, ενώ ακόμα δεν παίξει φέτος ο Ανφέρνι Σάιμονς.