Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 44 και οι Μάβερικς… διέλυσαν τους Κλίπερς των τεσσάρων σερί ηττών

2023-11-11T07:30:19+00:00 2023-11-11T07:29:34+00:00.

11/Nov/23 07:30

MEMPHIS, TENNESSEE - OCTOBER 30: Luka Doncic #77 of the Dallas Mavericks handles the ball against David Roddy #21 of the Memphis Grizzlies during the first half at FedExForum on October 30, 2023 in Memphis, Tennessee. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Justin Ford/Getty Images)

Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 44 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας κι οι Μάβερικς διέλυσαν με 144-126 τους Κλίπερς στο Ντάλας, με την ομάδα του Λ.Α. να φτάνει τις τέσσερις σερί ήττες…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Νίκη δεν έχουν… σταυρώσει οι Κλίπερς στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, τα τρία με τον Τζέιμς Χάρντεν στην πεντάδα τους, δείχνοντας εντελώς αποσυντονισμένοι αυτήν τη στιγμή.

Οι Μάβερικς το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, με τον Ντόντσιτς να κάνει πάρτι βάζοντας 44 πόντους, αστοχώντας σε μόλις τέσσερα σουτ σε 32 υπέροχα λεπτά στο παρκέ!

Είχε 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές και 11/12 δίποντα (!), διαμελίζοντας την άμυνα των Κλίπερς που δεν έχουν καν διεκδικήσει νίκη από τότε που απέκτησαν τον Χάρντεν.
Ο “Λούκα Μάτζικ” πρόσθεσε από έξι ριμπάουντ και ασίστ, με μόλις ένα λάθος στο παθητικό του.

Το παιχνίδι κρίθηκε από τη δεύτερη περίοδο. Μετά το αρχικό 33-30 των Κλίπερς που ξεκίνησαν καλά, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα φοβερό 47-18 και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 26 πόντων με ένα σερί 33-4 και 17 συνεχόμενους πόντους!!!

Ο Κάιρι Ίρβινγκ έκανε μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση πετυχαίνοντας 27 πόντους με 5/8 τρίποντα σε μόλις 28 λεπτά, ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ συνέβαλλε στην επιτυχία με 17 από τον πάγκο του Κιντ.

Ο Καουάι Λέοναρντ ήταν ο μόνος που ξεχώρισε από τους Κλίπερς μετρώντας 28 πόντους στα 29 λεπτά που αγωνίστηκε. Άλλα τόσα έπαιξε ο Τζέιμς Χάρντεν με 14 πόντους παίρνοντας και πάλι ελάχιστες προσπάθειες (3/6 σουτ, 6/6 βολές) και στους 14 σταμάτησε και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ.

Για μία ακόμα φορά στο νέο σχήμα των Κλίπερς έμεινε χαμηλά ο Πολ Τζορτζ, που έβαλε οκτώ πόντους με 3/12 σουτ. Δείχνει ως τώρα να είναι ο πιο αρνητικά επηρεασμένος από τη δημιουργία αυτής της “Big4”.