Μάικ Μπράουν για Βεζένκοφ: “Τον έριξα στο παρκέ μετά 1.5 παιχνίδι και έβαλε δύο τρίποντα. Αυτό ήταν σπουδαίο”

2023-11-11T09:49:54+00:00 2023-11-11T09:55:14+00:00.

11/Nov/23 09:49

SACRAMENTO, CA - OCTOBER 29: Sasha Vezenkov #7 of the Sacramento Kings drives to the basket during the game against the Los Angeles Lakers on October 29, 2023 at Golden 1 Center in Sacramento, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Rocky Widner/NBAE via Getty Images)

Ο Σάσα Βεζένκοφ επανήλθε στο ροτέισον του Μάικ Μπράουν έπειτα από 1.5 παιχνίδι – στο προηγούμενο δεν έπαιξε καθόλου- και πέτυχε 2/3 τρίποντα σε οκτώ λεπτά που πάτησε στο παρκέ…

Οι Κινγκς νίκησαν δύσκολα τους Θάντερ με 105-98, με τον περσινό MVP της Ευρωλίγκας να παίζει οκτώ λεπτά και να πετυχαίνει έξι πόντους με 2/3 εύστοχα τρίποντα.

Σίγουρα ο χρόνος συμμετοχής του δεν ήταν μεγάλος αλλά θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι στο περασμένο ματς ήταν “DNP”, ενώ στα αμέσως δύο προηγούμενα έπαιξε 11 και 12 λεπτά με μόλις δύο πόντους στο ενεργητικό του.

Έπρεπε δηλαδή να μπει σταδιακά ξανά στο ροτέισον και επίσης θα χρειαστεί να λάβουμε υπόψη μας ότι υπέπεσε σε τρία φάουλ και ίσως αυτό να τους στέρησε μερικά λεπτά ακόμα.

Ο Μάικ Μπράουν, κόουτς των Κινγκς, είδε τα καλά στοιχεία του Βεζένκοφ και μίλησε με πολύ ζεστά (και ενθαρρυντικά) λόγια για τον παίκτη του:

“Πήραμε πράγματα από πολλά παιδιά. Ο Σάσα ας πούμε δεν είχε παίξει για 1.5 παιχνίδι, τον ρίξαμε στο παρκέ και έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα για εμάς. Αυτό ήταν τεράστιο, μας έδωσε πράγματα σήμερα”.

Τα δύο εύστοχα τρίποντα, μάλιστα, ήρθαν στην τέταρτη περίοδο, όταν οι Κινγκς κατάφεραν να αποσπαστούν στο σκορ χάρη και στον Βεζένκοφ, από αντίστοιχες ασίστ του Ντομάντας Σαμπόνις (δύο από τις 13) με τον οποίο συνεργάζεται ως τώρα καλύτερα από όλους τους συμπαίκτες του.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού μετράει ως τώρα 5.5 πόντους και 2.3 ριμπάουντ σε επτά παιχνίδια των Κινγκς (από τα οκτώ ως τώρα στην κανονική περίοδο), παίζοντας περίπου 14 λεπτά (13.4) κατά μέσο όρο.