ΝΒΑ (αποτελέσματα): Οι Σέλτικς σταμάτησαν το σερί των Νικς, τρομερή ανατροπή οι Ράπτορς από το -23!

2023-11-14T07:47:46+00:00 2023-11-14T07:47:46+00:00.

14/Nov/23 07:47

jayson-tatum-boston-celtics
Jesse D. Garrabrant/ Getty Images/ Ideal Image

Οι Σέλτικς ήταν η ομάδα που σταμάτησε το σερί των τριών νικών των Νικς χάρη σε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, εξ ίσου φοβερή υπήρξε το δεύτερο μέρος και για τους Ράπτορς που γύρισαν από την κόλαση του… -23 με τους Ουίζαρντς.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στη Βοστόνη πρώτα, οι Σέλτικς πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους επικρατώντας με 114-98 των Νικς, οι οποίοι επίσης προέρχονται από σερί τριών επιτυχιών.

Η νίκη ήρθε εύκολα χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων που με ρεκόρ 8-2 ανέβηκαν στην 2η θέση της Ανατολής, πίσω μόνο από τους “καυτούς” Σίξερς.

Ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 35 πόντους , τους 17 στο τέταρτο 12λεπτο όταν από το ρευστό 91-88, οι Σέλτικς πήραν τη διαφορά της εύκολης νίκης.
Είναι χαρακτηριστικό πως, ο Τέιτουμ έβαλε τα τέσσερα από τα πέντε τρίποντα του (5/12) σε αυτό το μοναδικό του κρεσέντο.

Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 22 και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις άλλους 21 απέναντι στην πρώτη του ομάδα στο ΝΒΑ.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον έβαλε 26 και ο Τζούλιους Ραντλ 25 πόντους για τους Νικς που έπαιξαν χωρίς τον Αρ Τζέι Μπάρετ και τώρα έχουν ρεκόρ 5-5.

\

Στο Τορόντο, οι Ουίζαρντς φάνηκε να παίρνουν μία πανεύκολη νίκη, έχοντας προβάδισμα 19 πόντων στο ημίχρονο, η οποία έφτασε ακόμα και στους 23 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου.

Φευ…

Ο Πασκάλ Σιάκαμ με ρεκόρ σεζόν 39 πόντων (11ρ., 7ασ.), οδήγησε τους Ράπτορς σε μία επική ανατροπή και τη νίκη με 111-107, φτάνοντας τους Νικς στη βαθμολογία (5-5).

Ο Σιάκαμ έβαλε 22 πόντους στο τρίτο 12λεπτο όταν οι Ράπτορς μείωσαν στους δέκα πόντους, αλλά και πάλι οι Ουίζαρντς είχαν διψήφια διαφορά με πέντε λεπτά να απομένουν.

Οι Ράπτορς κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και με καλάθι του Σιάκαμ, 11” πριν το τέλος, πήραν το προβάδισμα. Στην επόμενη κατοχή, ο κορυφαίος των Ουίζαρντς, Κάιλ Κούζμα (34π.), πάτησε την πλάγια γραμμή και η νίκη κατέληξε στους γηπεδούχους.

Ο Σκότι Μπαρνς πρόσθεσε 19 πόντους, εννιά ριμπάουντ και πέντε κλεψίματα για τους Ράπτορς, ενώ ο Ντάνιελ Γκάφορντ είχε 14 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τρία μπλοκ για τους Ουίζαρντς που έπεσαν στο 2-8.