2023-11-16T07:14:50+00:00 2023-11-16T18:42:00+00:00.

16/Nov/23 07:14

giannis-antetokounmpo-damian-lillard-bucks-5

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο απουσίασε για πρώτη φορά φέτος, αλλά οι Μπακς είχαν ηγέτη στο παρκέ. Ηγέτες…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ πέτυχε 37 πόντους – δύο κάτω από το φετινό του ρεκόρ από την πρεμιέρα- ο Μαλίκ Μπίσλεϊ πρόσθεσε 30 με season high και οι Μπακς πέρασαν με άνεση από το Τορόντο, επικρατώντας των Ράπτορς με 128-112!

Ο Γιάννης έμεινε εκτός αγώνα με τράβηγμα στη γάμπα, αλλά οι Μπακς δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα στον Καναδά. Ο Λίλαρντ μέτρησε 37 πόντους με 15/16 βολές, 4/10 τρίποντα και ρεκόρ σεζόν 13 ασίστ(είχε μόλις επτά…) και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη και στο 7-4 ως τώρα στη σεζόν.

Είχε όμως και άξιο συμπαραστάτη στην περιφέρεια του κόουτς Γκρίφιν, ο οποίος ήταν ο Μαλίκ Μπίσλεϊ. Σε 31 λεπτά, όσα έπαιξε και ο Λίλαρντ, ο βασικός σούτινγκ γκαρντ των Μπακς μέτρησε 30 πόντους με 8/11 τρίποντα (!) και 3/3 δίποντα, σαρώνοντας την άμυνα των Ράπτορς που έπεσαν στο 5-6.

Ο Μπόμπι Πόρτις συνέβαλε με 18 πόντους στη νίκη των Μπακς, ο Κάμερον Πέιν πρόσθεσε 13 – αμφότεροι οι παίκτες από τον πάγκο – και ο Κρις Μίντλετον έβαλε 11 σε 20 λεπτά.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 15 λεπτά και είχε δύο πόντους και δύο ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 36-21 στο πρώτο 12λεπτο και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ράπτορς, είδαν την εις βάρος τους διαφορά να εκτοξεύεται στους 23 πόντους στο ημίχρονο. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν εκεί παρά τους 29 πόντους του Σκότι Μπαρνς.

Ο Τζέικομπ Ποέλτλ πρόσθεσε 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και τέσσερα κλεψίματα, ενώ πολύ χαμηλά έμειναν ο Ντένις Σρέντερ (9π.) και ο Πασκάλ Σιάκαμ (11π.).