Κυριαρχικοί Θάντερ στο Σαν Φρανσίσκο, πέμπτη σερί ήττα για τους Ουόριορς χωρίς Κάρι-Ντρέιμοντ Γκριν

2023-11-17T07:19:32+00:00 2023-11-17T07:25:23+00:00.

17/Nov/23 07:19

SAN FRANCISCO, CA - NOVEMBER 16: Shai Gilgeous-Alexander #2 of the Oklahoma City Thunder drives to the basket during the game against the Golden State Warriors on November 16, 2023 at Chase Center in San Francisco, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Noah Graham/NBAE via Getty Images)

Οι Ουόριορς βρίσκονται σε κάθετη πτώση, χάνοντας πέντε σερί ματς. Ο Σέι Γκίλτζεους Αλεξάντερ πέτυχε 24 πόντους, ο Αϊζάια Τζο πρόσθεσε 23 και οι Θάντερ κυριάρχησαν στο Σαν Φρανσίσκο με 128-109…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Χωρίς τον τραυματία Στεφ Κάρι και τον τιμωρημένο Ντρέιμοντ Γκριν, οι Ουόριορς βρέθηκαν στο -15 στην πρώτη περίοδο, μείωσαν στους επτά στο ημίχρονο και 84-83 λίγο αργότερα, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν άντεξαν χωρίς τον κορυφαίο τους σκόρερ και την “ασπίδα” του.

Ο Γκίλτζεους Αλεξάντερ ήταν – παραδόξως- άστοχος (6/21 σουτ) φτάνοντας όμως στους 24 πόντους (επτά ασίστ, τρία κλεψίματα), ενώ αντίθετα ο Τζο θύμισε… Κάρι με 7/7 τρίποντα.

Οι Θάντερ έκαναν ένα 34-24 στην τελευταία περίοδο για να φτάσουν έτσι στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και το 8-4 που τους κατατάσσει στην 4η θέση της δυτικής περιφέρειας.

Ο Τζο Γκίντεϊ πρόσθεσε 19 πόντους με 3/3 τρίποντα, ο Τζέιλεν Ουίλιαμς πρόσθεσε 16, ο Τσετ Χόλμγκρεν 13 και ο Βάσα Μίτσιτς πήρε 21 λεπτά μοιράζοντας επτά ασίστ, ρεκόρ καριέρας του στο ΝΒΑ.

Ο Τζόναθαν Κουμίνγκα ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Ουόριορς με 21 πόντους, ο Κρις Πολ είχε 15 και οκτώ ασίστ κι από 13 πόντους πέτυχαν ο Ποτζιέμσκι και ο Κεβόν Λούνεϊ.

Ο Κλέι Τόμπσον; Με μόλις 1/10 σουτ και πέντε πόντους, δεν κατάφερε να ηγηθεί των Ουόριορς που τώρα έχουν αρνητικό ρεκόρ 6-7 μετά τις πέντε συνεχόμενες ήττες τους.