Χόρνετς: Τρελή ανατροπή και μεγάλη νίκη επί των πρωτοπόρων Σέλτικς στην παράταση

2023-11-21T07:29:13+00:00 2023-11-21T10:24:09+00:00.

21/Nov/23 07:29

CHARLOTTE, NORTH CAROLINA - NOVEMBER 20: Brandon Miller #24 of the Charlotte Hornets dunks the ball during the first half of an NBA game against the Boston Celtics at Spectrum Center on November 20, 2023 in Charlotte, North Carolina. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by David Jensen/Getty Images)

Δύο λεπτά πριν το τέλος στη Σάρλοτ, οι Σέλτικς βρέθηκαν στο +9 κι ένιωθαν σιγουριά για την έβδομη σερί νίκη τους. Φευ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Χόρνετς έκαναν μία τρελή ανατροπή έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, έβαλαν μεγάλα καλάθια στην κανονική διάρκεια του αγώνα και την παράταση και με 122-119 σταμάτησαν τους πρωτοπόρους του ΝΒΑ, Σέλτικς!

Με τρίποντο του Χόλιντεϊ (11π. με 1/3τριπ.) οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 108-99 και έδειχναν να “καθαρίζουν την μπουγάδα” απέναντι σε μία από τις πιο αδύναμες ομάδες.

Οι Χόρνετς σταδιακά μείωσαν τη διαφορά με τον ΛαΜέλο Μπολ (36π., 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και τον Μαρκ Ουίλιαμς (18π., 16 ριμπάουντ) και με καλάθι του πρώτου ισοφάρισαν το παιχνίδι αφού ο Χόλιντεϊ αστόχησε σε δύο βολές πριν την ισοφάριση των γηπεδούχων!

Οι Σέλτικς είχαν μία ακόμα ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Σαμ Χάουζερ αστόχησε σε ένα ακόμα τρίποντο, έχοντας 1/9 στο παιχνίδι!

Στην παράταση το ματς ήταν ισόπαλο και έξι δευτερόλεπτα πριν το δραματικό φινάλε, ο επανακάμψας μετά 585 μέρες (έχει ήδη παίξει δύο ματς), Μάιλς Μπρίτζες εκτόξευσε μία βόμβα τριών πόντων έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το +3 των Χόρνετς!

Τέλειωσε εκεί το ματς; Όχι.

Ο κορυφαίος του γηπέδου Τζέισον Τέιτουμ (45π. με 7/15 τρίποντα και 13 ριμπάουντ) κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια του για τρίποντο και στήθηκε στη γραμμή των 4.5 μέτρων για να ισοφαρίσει.

Έβαλε τις δύο αλλά αστόχησε στην τρίτη και οι Χόρνετς εξασφαλίζοντας το ριμπάουντ, έβαλαν δύο βολές για να πάρουν την επική νίκη.

Εκτός των Μπολ και Ουίλιαμς, ξεχώρισε ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 20 πόντους, ο 14 έβαλε ο Μπρίτζες με 15 ριμπάουντ στο ενεργητικό του και άλλους 15 πρόσθεσε ο Πι Τζέι Ουάσιγκτον.

Ο Πέιτον Πρίτσαρντ με 21 ακολούθησε τον Τέιτουμ, ο Πορζίνγκις πρόσθεσε 17 ενώ χαμηλά στους 13 έμεινε ο Τζέιλεν Μπράουν με 0/5 τρίποντα.