Διπλή αποβολή Γιόκιτς και Μάικ Μαλόουν στο Ντιτρόιτ, αλώβητοι οι Νάγκετς κατά των Πίστονς

2023-11-21T07:50:30+00:00 2023-11-21T07:50:30+00:00.

21/Nov/23 07:50

Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο κόουτς Μάικ Μαλόουν αποβλήθηκαν από το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Νάγκετς έφυγαν αλώβητοι από το Ντιτρόιτ με 107-103…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Τα νεύρα ήταν τεντωμένα για τους πρωταθλητές από πολύ νωρίς.

Πρώτα ο κόουτς Μαλόουν διαφώνησε με τους διαιτητές στην πρώτη περίοδο κι αποβλήθηκε απευθείας από το γήπεδο, ενώ ήδη ο Νίκολα Γιόκιτς είχε χρεωθεί με μία τεχνική ποινή.

Αργότερα και κοντά στη λήξη του ημιχρόνου, ο MVP των περσινών τελικών πήγε στο low post και ζήτησε φάουλ από τους διαιτητές την ώρα που τον έσπρωξαν.

Το παιχνίδι μάλιστα συνεχίστηκε με τον Γιόκιτς να κάνει ακόμα ντρίμπλα (την άφησε μάλιστα για να διαμαρτυρηθεί) και εκεί οι Πίστονς του έκαναν νταμπλ νταμπλ χάνοντας την κατοχή στα σπρωξίματα.

Ο Σέρβος διαμαρτυρήθηκε εκ νέου και οι διαιτητές τον χρέωσαν με δεύτερη τεχνική ποινή αποβάλλοντας τον μετά μόλις 15 λεπτά συμμετοχής στο παιχνίδι (9π., 5ρ., 5ασ.)!

Παρόλα αυτά οι Νάγκετς άντεξαν.

Ο Ρέτζι Τζάκσον ανέλαβε δράση μαζί με τον Κάλντγουελ-Πόουπ και με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα έβγαλαν τους πρωταθλητές από τη δύσκολη θέση στην οποία είχαν περιέλθει, χαρίζοντας τους την πολύτιμη νίκη, μόλις έκτη στα τελευταία δέκα παιχνίδια.

Στα περισσότερα έχουν παίξει χωρίς τον τραυματία, Τζαμάλ Μάρεϊ και για αυτό το λόγο έπεσαν στη 2η θέση της Δύσης πίσω από τους Τίμπεργουλφς (10-3 με 10-4).

Ο Κρίστιαν Μπράουν πρόσθεσε 15 πόντους και 14 έβαλε ο Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ.

Οι Πίστονς έφτασαν τις 12 (!) συνεχόμενες ήττες και με ρεκόρ 2-13 είναι η χειρότερη ομάδα (και φέτος) του ΝΒΑ.

Ο Κέιντ Κάνινγκχαμ με 27 πόντους και εννιά ασίστ ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, με τον Μάρβιν Μπάγκλεϊ να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζέιντεν Άιβι άλλου 17.