Μάτζικ: Μπανκέρο και Βάγκνερ “λύγισαν” τους Σέλτικς για την έκτη σερί νίκη

2023-11-24T23:36:04+00:00 2023-11-25T03:02:11+00:00.

24/Nov/23 23:36

moritz-wagner-orlando-magic

Οι Μάτζικ πήραν σπουδαία νίκη επί των Σέλτικς με 113-96, για το play-in tournament.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στις έξι σερί νίκες και… συνεχίζουν οι Μάτζικ!

Το Ορλάντο υπερασπίστηκε την έδρα του κόντρα στους Σέλτικς με 113-96, για ματς του play-in tournament.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Όμως το επιμέρους 29-18 υπέρ των γηπεδούχων στη τρίτη περίοδο άλλαξε τις ισορροπίες και εν τέλει έφερε την ανατροπή.

Μπανκέρο και Μόριτζ Βάγκνερ ήταν οι πρωταγωνιστές των Μάτζικ με 23 (7 ριμπάουντ-5 ασίστ) και 27 πόντους αντίστοιχα.

Για τη Βοστώνη του 12-4, ο Τέιτουμ είχε 26 πόντους, ήταν όμως άστοχος (7/16 σουτ), με τον Μπράουν να έχει 18 και τον Ουάιτ 16.

Τα 12λεπτα: 19-30, 48-56, 77-74, 113-96

Ορλάντο Μάτζικ: Βάγκνερ Φ. 17 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπανκέρο 23 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιτάτζε 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαγκς 10 (3), Μπλακ , Ίνγλς 5 (1), Άντονι 16 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Χάρις 4 (1), Άιζακ 5 (7 ριμπάουντ), Βάγκνερ Μ. 27 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Χουστάν

Μπόστον Σέλτικς: Τέιτουμ 26 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρφορντ 3 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 9 (1/4 τρίποντα), Μπράουν 18 (2/8 τρίποντα), Ουάιτ 16 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάουζερ 10 (2), Κορνέ 12 (5 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 2, Μπρισέτ, Μπάντον, Στίβενς