Μπακς: Ανατροπή από το -26 με ηγέτη και “clutch” Γιάννη, στην πρώτη αναμέτρηση Λίλαρντ-Μπλέιζερς!

gadamopoulos

27/Nov/23 00:17

Giannis-vs-Portland
1815296697

Το Μιλγουόκι “γύρισε” από το εις βάρος του 81-55 του 26΄ και με ένα φοβερό comeback “λύγισε” το Πόρτλαντ με φόλοου και τάπα του Αντετοκούνμπο στο φινάλε, στην παρθενική συνάντηση του Λίλαρντ με την πρώην ομάδα του.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η παρθενική συνάντηση του Ντέιμιεν Λίλαρντ με την επί 11ετία ομάδα του έμοιαζε για 40΄ «εφιάλτης». Το τέλος του κυριακάτικου (26/11) αγώνα των Μπακς με τους Μπλέιζερς, όμως, έδειχνε βγαλμένο από τα όνειρα των οπαδών του Μιλγουόκι.

Οι Μπακς «λύγισαν» στην έδρα τους με 108-102 το Πόρτλαντ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σκοράρει 33 πόντους και να έχει και 16 ριμπάουντ, αλλά κυρίως να «κλειδώνει» το ματς με φόλοου για το 104-102 στα 18,5΄΄ και αμέσως μετά, στα 14΄΄, με τάπα στον Μπρόγκντον!

Τα «Ελάφια» πέτυχαν τη μεγαλύτερη ανατροπή φέτος στο ΝΒΑ, καθώς «επέστρεψαν» από το -26 (πίσω με 81-55) στο 26΄ και πέτυχαν τη 12η νίκη τους σε 17 ματς, αλλά και την 8η σε εννέα παιχνίδια στο «σπίτι» τους, ανεβαίνοντας στη 2η θέση της Ανατολής. Καθοριστικός στην 4η περίοδο και ο Ντέιμιεν Λίλαρντ, ο οποίος με επτά σερί πόντους – έπειτα από δύο διαδοχικά τρίποντα του Πόρτις – ισοφάρισε 99-99 στα 2:14 για τη λήξη, ενώ πέτυχε 11 από τους 31 πόντους του στο τελευταίο πεντάλεπτο!

Ο «Giannis» είχε 11/20διπ., 0/1τριπ. αλλά και 11/18 βολές, ενώ μοίρασε και έξι ασίστ. Ο «Dame» ήταν άστοχος, με 7/21 σουτ (3/9διπ., 4/12τριπ.), αλλά είχε και 13/14 βολές. Σημαντική βοήθεια των Πόρτις (12π., 8ριμπ.), Λόπεζ (10π., τέσσερις ταπες) και του Μαλίκ Μπίσλι, ο οποίος ανήμερα των 27ων γενεθλίων του, είχε 14π. με 4/11τριπ. και το σουτ από τα 7,25μ. για το 102-99 στο 47΄! Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 4΄, έμεινε άποντος δίχως να σουτάρει και είχε δύο ριμπάουντ.

Οι Μπλέιζερς «έπεσαν» στο 4-12 (και στο 2-7 εκτός έδρας), παραμένοντας στη 13η θέση της Δυτικής Περιφέρειας, αφού παρότι άρχισαν τον αγώνα με 12/19 τρίποντα, τον ολοκλήρωσαν με 13/32 και σκόραραν μόλις 34 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο… Κορυφαίος παίκτης τους ήταν ο Μπρόγκντον με 18π., 12 ασίστ και 8ριμπ. και πρώτος σκόρερ τους ο Τζέραμι Γκραντ με 22π. (4/12διπ., 3/6τριπ.). Ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 14π., 13ριμπ., ο Σέιντον Σαρπ 17 και ο ρούκι Σκουτ Χέντερσον 13π. από τον πάγκο.

Νευρικό ξεκίνημα και «κυνήγι»…

Ο Λίλαρντ, πάντως, ξεκίνησε πολύ νευρικά, με 0/4 σουτ στα τρία πρώτα λεπτά του ματς και οι Μπακς, με πάλι πολλά λάθη και μικρή παραγωγικότητα από τον πάγκο, έμειναν πίσω στο σκορ. Παρά τους 11π. του Γιάννη Αντετοκούνμπο, το Πόρτλαντ είχε τα ηνία και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5, με 31-26. Ο «Dame» είχε 5π. και 2/8 σουτ…

Το δεύτερο δωδεκάλεπτο, όμως, άνηκε ολοκληρωτικά στους Μπλέιζερς. Ο Νο3 στο ντραφτ του καλοκαιριού, Σκουτ Χέντερσον, πέτυχε 3/3τριπ. και με 11π. έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 44-30 στο 16΄, εκθέτοντας πάλι την κακή περιφερειακή άμυνα των Μπακς, για τους οποίους ο «Αντέτο» είχε 18π. και ο Λίλαρντ 14, με 4/11 σουτ.

Μπακς: Η περιφερειακή άμυνά τους “πληγώνεται” σε κάθε αγώνα της σεζόν…

Με τον Μπρόγκντον να έχει 12π.-8ασ. ως την ανάπαυλα, το Πόρτλαντ ξέφυγε με 68-50 στο 23΄! Η ομάδα του κόουτς Τσόνσι Μπίλαπς ήταν στο +16 στο ημίχρονο, έχοντας 10/17τριπ., αλλά 18π. από τα δέκα λάθη των γηπεδούχων και 21π. από τον πάγκο, σε αντίθεση με τους μόλις πέντε πόντους των αναπληρωματικών του Μιλγουόκι, που σούταρε με 6/21 από τα 7,25μ., αλλά αντεπιτέθηκε στο δεύτερο μέρος και ανέτρεψε την κατάσταση, έχοντας συνολικά 14/42 τρίποντα.