Σίξερς-Λέικερς 138-94: Η πιο μεγάλη ήττα στην καριέρα του ΛεΜπρόν Τζέιμς με τριπλ νταμπλ Εμπίντ

2023-11-28T07:12:55+00:00 2023-11-28T07:12:55+00:00.

28/Nov/23 07:12

EmbiidJoel-Sixers-Lakers

Στα 21 χρόνια καριέρας και σχεδόν στα 39 του, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς υπέστη τη μεγαλύτερη ήττα της μπασκετικής του ζωής!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Σίξερς διέλυσαν με 138-94 τους Λέικερς στη Φιλαδέλφεια, υποχρεώνοντας τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στην πιο βαριά ήττα της καριέρας του, με οποιαδήποτε ομάδα και να έπαιξε!

Να ‘ταν μόνο αυτό;

Οι Σίξερς πέτυχαν αντίστοιχα τη μεγαλύτερη τους νίκη επί των Λέικερς σε 290 παιχνίδια (!), το σερί των επιτυχιών τους έφτασε στα επτά ματς σε μεταξύ τους αναμετρήσεις κι ο “Βασιλιάς” δεν πήρε ούτε ένα ριμπάουντ!

Οι προηγούμενες μεγάλες ήττες του Τζέιμς ήταν με 36 πόντους όταν έπαιζε στους Χιτ (σε τελικούς), ενώ οι Πέισερς είχαν νικήσει τους Λέικερς με 42 πόντους το 2019!

Ο Τζοέλ Εμπίντ πέτυχε τριπλ νταμπλ από την τρίτη περίοδο και τέλειωσε το ματς με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ κι άλλες τόσες τελικές πάσες στο ενεργητικό του, αλλά σε εκείνο το σημείο η διαφορά ήταν στους 18 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο οι Σίξερς έκαναν ένα τρομακτικό 40-14 για να φτάσουν σε αυτό το πολλαπλό ρεκόρ.

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ ήταν πρώτος σκόρερ των Σίξερς με 31 πόντους (8 ασίστ, κανένα λάθος…) με 5/12 τρίποντα, ο Μάρκους Μόρις πρόσθεσε 16 και ο Πατ Μπέβερλι είχε 12 πόντους κατά της παλιάς του ομάδας.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τέλειωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και πέντε ασίστ σε 30 λεπτά κι ο Άντονι Ντέιβις μέτρησε 17 και 11 ριμπάουντ.

Όστιν Ριβς και Ράσελ είχαν από μία ντουζίνα πόντους έκαστος.

Οι Σίξερς έμειναν στη 2η θέση της Ανατολής (ρεκόρ 12-5) ισόβαθμοι με Μπακς και Μάτζικ, ενώ οι Λέικερς έπεσαν στο 10-8 και παρέμειναν στην 8η θέση της δυτικής περιφέρειας.