Πέλικανς: Εύκολα τους – δίχως Γουεμπανιάμα – Σπερς με σούπερ Βαλαντσιούνας

2023-12-02T07:04:21+00:00 2023-12-02T10:10:03+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

02/Dec/23 07:04

Οι Πέλικανς του εξαιρετικού Βαλαντσιούνας κατατρόπωσαν τους Σπερς (121-106) και τους έριξαν ακόμη πιο χαμηλά στη βαθμολογία της Δυτικής Περιφέρειας (3-16).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Οι Πέλικανς ήταν καλύτεροι κι έφυγαν με τη νίκη επί των Σπερς.

Οι Σπερς συνεχίζουν να… απογοητεύουν με τις εμφανίσεις τους, αφού πλέον έφτασαν τις 16 ήττες σε συνολικά 19 παιχνίδια, πέφτοντας στο 3-16 στη βαθμολογία της Δυτικής Περιφέρειας.

Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης ήταν καλύτερη από το πρώτο κιόλας λεπτό και παρόλο που το ματς ήταν ντέρμπι σχεδόν για 24 λεπτά, κατάφεραν και πήραν τη νίκη, με τον Βαλαντσιούνας να πραγματοποιεί εξαιρετικό ματς, έχοντας double-double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του, ο ΜακΚόλουμ έβαλε 19 με 9 ασίστ, ενώ στους 18 σταμάτησε ο Μέρφι και στους 17 ο Τζόουνς. Ο Ζάιον Ουίλιαμσον σημείωσε 12 έχοντας και 7 ασίστ.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα δεν αγωνίστηκε σ’ αυτό το παιχνίδι, με τον Βέισελ να σκοράρει 14 πόντους και τον Σόχαν 13, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Κόλινς.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-31, 63-61, 89-81, 121-106