Η εκπληκτική Ιντιάνα νίκησε τον “37άρη” Γιάννη και προκρίθηκε στον τελικό του In-Season τουρνουά!

08/Dec/23 01:52 December 8, 2023

gadamopoulos

08/Dec/23 01:52

Haliburton-Antetokounmpo
1831285523

Οι Πέισερς του “μαέστρου” Ταϊρίζ Χαλιμπέρτον ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές επί των Μπακς στον πρώτο ημιτελικό του Λας Βέγκας και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Λέικερς-Πέλικανς για τη “μάχη” του νέου τροπαίου.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Το παρθενικό In-Season Tournament στην ιστορία του ΝΒΑ έχει τη… Cinderella του. Η Ιντιάνα, σε ρόλο «Σταχτοπούτας», πέτυχε τα ξημερώματα της Παρασκευής (8/12) τη μεγάλη έκπληξη επί των Μπακς και προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου.

Οι Πέισερς επικράτησαν με 128-119 χάρη στο νέο μεγάλο ματς του νέου ηγέτη τους, Ταϊρίζ Χαλιμπέρτον και περιμένουν στο ματς του τίτλου τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ ΛέικερςΠέλικανς. Ο Χαλιμπέρτον είχε 27 πόντους (8/10διπ., 3/9τριπ.), 15 ασίστ, 7ριμπ. και κανένα λάθος, στο τρίτο φετινό ματς του με 25+π.-15ασ.-μηδέν λάθη!

Ταϊρίζ Χαλιμπέρτον: Το ιστορικό “30-15-0” με την “όραση” από το… 2K!

Για τους Μπακς, οι 37 πόντοι (13/18διπ., 0/1τριπ., 11/13βολ.) και τα 10ριμπ. του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετοί, όπως και το εκπληκτικό τρίτο δωδεκάλεπτο με το υπέρ τους επιμέρους 43-28, χάρη και στην προσωρινή αφύπνιση του Ντέιμιεν Λίλαρντ, που είχε 24π., αλλά με 7/20 σουτ (3/11διπ., 4/9τριπ., 7ριμπ., 7ασ.). Καλό ματς, αλλά επίσης χωρίς αποτέλεσμα, από τους Κρις Μίντλετον (20π., 4/5τριπ.) και Μπρουκ Λόπεζ (18π., 4κοψ.).

Οι Πέισερς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας διαφορά 12π. (63-51). Όμως αν και δέχθηκαν 43π. στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και παρά τα 7/33τριπ. (21,2%), πέτυχαν μεγάλα σουτ στο τέλος. Παράλληλα, περιόρισαν τον Αντετοκούνμπο σε 6π. στην περίοδο και τον Λίλαρντ σε 4π. στο ίδιο διάστημα και συνολικά το Μιλγουόκι σε 9π. στο τελευταίο τετράλεπτο.

Μεγάλο ματς για την Ιντιάνα και από τον Μάιλς Τέρνερ, με 26π. και 10ριμπ., αλλά και από τον Όμπι Τόπιν, με 14π., 6/8 σουτ και 6ριμπ.. Σημαντική και η συνεισφορά του Αϊζάια Τζάκσον, που πρόσφερε 11π. και 5/7 σουτ σε μόλις 16΄ από τον πάγκο. Οι αναπληρωματικοί των νικητών είχαν 43 πόντους, ενώ οι Μπακς πήραν μόλις 13π. από τον πάγκο τους