Βεζένκοφ: Ρεκόρ καριέρας στο Φοίνιξ, μεγάλο διπλό οι Κινγκς

2023-12-09T07:20:52+00:00 2023-12-09T12:25:25+00:00.

09/Dec/23 07:20

PHOENIX, AZ - DECEMBER 8: Sasha Vezenkov #7 of the Sacramento Kings shoots the ball during the game against the Phoenix Suns on December 8, 2023 at Footprint Center in Phoenix, Arizona. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Kate Frese/NBAE via Getty Images)

O Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε ρεκόρ καριέρας μέσα στο Φοίνιξ και οι Κινγκς νίκησαν καθαρά τους Σανς με 114-106, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ και τον εδώ και καιρό τραυματία, Μπράντλεϊ Μπιλ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι από τον πάγκο των Κινγκς, πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με 14 πόντους (13 το προηγούμενο…), σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας.

Είχε 5/7 σουτ με 2/3 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ πρόσθεσε τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ και τρία κλεψίματα που επίσης αποτελούν προσωπική του επίδοση στο ΝΒΑ!

Όλα αυτά σε 20 παραγωγικά λεπτά που έφεραν τον Βεζένκοφ ξανά στον αφρό μετά μία μικρή κάμψη.

Οι Κινγκς βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με εννιά πόντους, αλλά στην τρίτη περίοδο έκαναν ένα εντυπωσιακό 33-12 για να πάρουν το ισχυρό προβάδισμα.

Στην τέταρτη περίοδο οι Σανς προσπάθησαν να αντεπιτεθούν αλλά εκεί εμφανίστηκε ο σπουδαίος ΝτεΆαρον Φοξ.

Ο ηγέτης των Κινγκς πέτυχε τους 23 από τους συνολικά 34 πόντους του (!) σε αυτό το διάστημα, κρατώντας τους Κινγκς στο προβάδισμα και τη σπουδαία νίκη.

Ο Φοξ έβαλε 8/13 σουτ στην τέταρτη περίοδο με 4/4 τρίποντα!

Ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε 15 πόντους και 17 ριμπάουντ, ο Κίγκαν Μάρεϊ πρόσθεσε 13 κι άλλους τόσους έβαλε ο Μαλίκ Μονκ.

Άρα ο Βεζένκοφ ήταν ο τρίτος σκόρερ των Κινγκς.

Ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 28 πόντους, επτά ασίστ και επτά ριμπάουντ και ο Έρικ Γκόρντον είχε 19 για τους Σανς.