Γιάννης Αντετοκούνμπο: Ηγέτης στη δύσκολη νίκη των Μπακς επί των Μπουλς στην παράταση

2023-12-12T07:13:58+00:00 2023-12-12T07:14:41+00:00.

12/Dec/23 07:13

O Γιάννης Αντετοκούνμπο ηγήθηκε της πολύ δύσκολης νίκης των Μπακς επί των Μπουλς με 133-129 στην παράταση! Μία νίκη που οι Μπακς χρειάζονταν μετά τον άδοξο αποκλεισμό στον ημιτελικό του In-Season Tournament…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ στο παιχνίδι που έγινε στο Μιλγουόκι και με το οποίο οι Μπακς σταμάτησαν το σερί των τεσσάρων νικών των Μπουλς χωρίς τον ΛαΒιν στη σύνθεση τους.

Είναι, δε, χαρακτηριστικό ότι αυτό το σερί ξεκίνησε κατά των Μπακς και μάλιστα στην παράταση.

Για μία ακόμα φορά οι Μπουλς ήταν αυτοί που ισοφάρισαν το παιχνίδι, χάρη σε ένα floater του ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν που τελείωσε το ματς με 41 πόντους και 11 ασίστ!

Ο Τόρεϊ Κρεγκ έβαλε μπροστά τους Μπουλς με 119-118 στην παράταση, αλλά οι Μπακς απάντησαν με ένα 8-0 που ολοκληρώθηκε με λέι απ του Γιάννη και με δύο λεπτά να απομένουν.

Οι Μπακς όμως έχασαν αρκετές βολές στις συνέχεια (3/6) και οι Μπουλς μείωσαν σε 131-129. Οι 2/2 στους Λίλαρντ, όμως, με 10” πριν το τέλος, κλείδωσαν τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Ο Γιάννης σούταρε εντυπωσιακά καλά με 14/18 βολές και 9/13 δίποντα, ενώ πρόσθεσε και έξι ασίστ (για δύο λάθη) στο ενεργητικό του.

Ο Μπρουκ Λόπεζ και ο Μαλίκ Μπίσλεϊ έβαλαν από 19 πόντους, ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 17 και ο Ντέμιαν Λίλαρντ μέτρησε μόλις 14 (9 ασίστ) με τραγικά ποσοστά ευστοχίας αφού είχε 3/17 σουτ με 2/9 τρίποντα.

Χάρη σε αυτήν τη νίκη οι Μπακς έμειναν μαζί με τους Μάτζικ στη 2η θέση της ανατολικής περιφέρειας, με μόλις ένα παιχνίδι απόσταση από τους πρωτοπόρους Σέλτικς.

Οι Μπουλς έμειναν στη 12η θέση αλλά πλέον βρίσκονται κοντά στη δεκάδα.

Ελλείψει το ΛαΒιν, ο Κόμπι Ουάιτ πρόσθεσε ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση πετυχαίνοντας 33 πόντους με 6/10 τρίποντα.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς πρόσθεσε 14 με 10 ριμπάουντ και ο Πάτρικ Ουίλιαμς άλλους 15.