Νικς: Εξωγήινος Μπράνσον με 50αρα και 9/9 τρίποντα, διπλό επί των Σανς που έχασαν (ξανά) τον Μπιλ

2023-12-16T07:30:06+00:00 2023-12-16T07:30:06+00:00.

16/Dec/23 07:30

brunson
Kate Frese / Getty Images / Ideal Image

Τι να πρωτοξεχωρίσεις; Τους 50 πόντους; Τα 9/9 τρίποντα; O Τζέιλεν Μπράνσον πραγματοποίησε μία μυθική εμφάνιση στο Φοίνιξ και οι Νικς πέρασαν σας σίφουνας με 139-122 επί των Σανς που χάνουν διαρκώς τον τελευταίο καιρό…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζέιλεν Μπράνσον πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 50 πόντους, ευστοχώντας και στις εννιά προσπάθειες που πήρε έξω από τα 7.25 μέτρα!

Συνολικά είχε 17/23 σουτ σε μόλις 35 λεπτά!

Πρόσθεσε δε, εννιά ασίστ, έξι ριμπάουντ και πέντε κλεψίματα… κλέβοντας την παράσταση από τους Big3 των Σανς. Μόνο που έμειναν και πάλι … Big2, αφού ο Μπράντλεϊ Μπιλ χτύπησε στον αστράγαλο μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα κι αποχώρησε για το υπόλοιπο παιχνίδι.

Ο Μπράνσον πέτυχε 19 πόντους στην τρίτη περίοδο με 7/7 σουτ και πέντε τρίποντα. Έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Νικς με τέτοια νούμερα σε 50αρα…

Νικς πέτυχαν ένα επί μέρους 42-23 στην τέταρτη περίοδο για να υποχρεώσουν τους Σανς στην έκτη ήττα τους στα τελευταία οκτώ ματς, πέφτοντας στη 10η θέση της δυτικής περιφέρειας. Η ομάδα της Νέας Υόρκης έμεινε στην 5η της Ανατολής.

Ο Τζούλιους Ραντλ πέτυχε 23 πόντους κι ο Αρ Τζέι Μπάρετ άλλους 21.

Οι Σανς βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους στα μισά του τρίτου 12λεπτου, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα “μίλησε” ο Μπράνσον.

Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 29 πόντους, ο Ντέβιν Μπούκερ πρόσθεσε 28 και εννιά ασίστ, ενώ ο Γιουσούφ Νούρκιτς είχε 21 και 12 ριμπάουντ.