Μάβερικς: Με “μαγικό” (και τριπλό) 40άρη Ντόντσιτς πέρασαν από Πόρτλαντ

2023-12-17T07:23:19+00:00 2023-12-17T07:36:44+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

17/Dec/23 07:23

Ένας Λούκα Ντόντσιτς να τον πιεις στο ποτήρι! Ο Σλοβένος σούπερσταρ έκανε το 61ο του triple-double (5ο για φέτος) πετυχαίνοντας 40 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ και κουβάλησε τους Μάβερικς στην εκτός έδρας νίκη τους επί των Μπλέιζερς.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματσάρα ήταν αυτή από τον Λούκα Ντόντσιτς!

Οι Ντάλας Μάβερικς άλωσαν το Πόρτλαντ, κερδίζοντας τους Μπλέιζερς με 131-120 και αναγκάζοντάς τους στην 6η σερί ήττα τους. Ο Λούκα Ντόντσιτς να κάνει πράγματα και θαύματα, πέτυχε triple double με… 40άρα στην επίθεση! Συγκεκριμένα τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 40 πόντους με 11/16 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Ουσιαστικά οι 30 πόντοι του ήταν από το… ημίχρονο και το triple-double το πραγματοποίησε κοντά στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Αυτό ήταν το 61ο του στην καριέρα του και για φέτος το 5ο triple-double για τον Σλοβένο σούπερσταρ.

Ωστόσο, δεν ήταν μόνος του, αφού και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ πραγματοποίησε εξίσου σπουδαίο ματς, έχοντας 25 πόντους με 8/21 εντός παιδιάς, ενώ από 18 πόντους πέτυχαν οι Ντάντε Έξουμ (8/11 σουτ, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ) και Ντέρικ Τζόουνς Τζούνιορ (6/11 σουτ).

Όσο για τους ηττημένους που πλέον βρίσκονται στο 6-18, ο Άνφερνι Σάιμονς έβαλε 33 πόντους και 13/22 εντός παιδιάς, ενώ ο Τζέραμι Γκραντ πέτυχε από την πλευρά του άλλους 27 πόντους με 12/20 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-36, 63-74, 99-110, 120-131

Μπλέιζερς: Καμάρα 8 (0/4 τρίποντα), Γκραντ 27 (1), Έιτον 7 (10 ριμπάουντ), Σαρπ 7 (1), Σίμονς 33 (2/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χέντερσον 13 (1), Ριθ 11 (5 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 9 (1), Τιμπούλ 5 (1), Ουόκερ

Μάβερικς: Τζόουνς Τζ. 18 (2), Γουίλιαμς 3, Λάιβλι, Έξουμ 18 (1), Ντόντσιτς 40 (11/16 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χάρνταγουεϊ Τζ. 25 (5/15 τρίποντα), Πάοθυελ 6, Κάρι 7 (2), Πρόσπερ, Μόρις 10 (2), Χάρντι 4, Μπράουν, Λόσον

Photo Credits: GettyImages