ΝΒΑ (πανόραμα): Με Μπάτλερ… at the buzzer οι Χιτ τους Μπουλς, ο 37άρης Κάρι “καθάρισε” τους Νετς

17/Dec/23 08:24 December 17, 2023

Nikos Mastrogiannopoulos

17/Dec/23 08:24

Ένα καλάθι του Τζίμι Μπάτλερ στην εκπνοή χάρισε στους Χιτ τη νίκη με 118-116 απέναντι στους Μπουλς. Τρομερός και φοβερός Στεφ Κάρι που θυμήθηκε τα παλιά, έβαλε 37 (με 6/8 τρίποντα) στους Νετς κι έδωσε τη νίκη στους Ουόριορς. Αυτά είναι τα αποτελέσματα της ημέρας (17/12). Δείτε πώς διαμορφώνονται οι βαθμολογίες σε Ανατολή και Δύση στο ΝΒΑ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο σούπερ σταρ των Μαϊάμι Χιτ δεν ήθελε να οδηγηθεί το ματς στην παράταση… Ο Στεφ Κάρι πήρε το όπλο του και “καθαρισε” τους Νετς για τους Ουόριορς.

Τα δέκα παιχνίδια της ημέρας (17/12) στον “μαγικό” κόσμο του ΝΒΑ είχαν έντονο αλλά και ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Αρχικά, οι Χιτ παρόλες τις απουσίες τους (Αντεμπάγιο και Χίρο) επιβλήθηκαν αν και δύσκολα στην έδρα τους των Μπουλς (118-116), χάρις στον από μηχανής θεό, Τζίμι Μπάτλερ.

Ο σούπερ σταρ των Χιτ δεν ήθελε να οδηγηθεί το ματς στην παράταση και αποφάσισε να το… “καθαρίσει” από την κανονική περίοδο. Και το “καθάρισε”!

Με το σκορ στο 116-116 πήρε (όπως ήταν και το προφανές) την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Σηκώθηκε μ’ ένα δύσκολο step back σουτ από μέση απόστασηκι ευστόχησε, ρίχνοντας τους Μπουλς στο καναβάτσο.

Έτσι ουσιαστικά πήρε την άτυπη θα έλεγε κανείς ρεβάνς, στο back to back παιχνίδι των δύο ομάδων.

Ο Μπάτλερ τελείωσε το ματς έχοντας 28 πόντους με 9/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε περίπου 35 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Κέβιν Λοβ που ήρθε από τον πάγκο, έφερε σημαντικές ανάσες και βοήθειες σκοράροντας άλλους 22 με 6/10 τρίποντα αλλά και 7 ριμπάουντ.

Για τους Μπουλς που “έπεσαν” στο 10-17, o ΝτεΡόζαν ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Πάτρικ Γουίλιαμς με 25 και Κόμπι Γουάιτ με 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-24, 58-57, 91-80, 118-116

Χιτ: Μπάτλερ 28 (4 ριμπάουντ), Μάρτιν 17, Ρόμπινσον Ορλ. 2, Ρόμπινσον Ντ. 9 (3/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Λάουρι 10 (1), Χάκεζ 8 (1), Λαβ 22 (6/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον 8 (2), Χάισμιθ 2, Μπράιαντ 2

Μπουλς: ΝτεΡόζαν 27 (1), Γουίλιαμς 25 (4/5 τρίποντα), Βούτσεβιτς 12 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ντοσούνμου 8 (2), Γουάιτ 22 (4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κρεγκ 16 (4/5 τρίποντα), Τέρι 2, Κάρτερ, Ντράμοντ, Φίλιπς