NBA (αποτελέσματα): Νίκη Ουόριορς και χωρίς… τρίποντο Κάρι, με ανατροπή και Ντουράντ-Μπούκερ οι Σανς

2023-12-18T07:52:43+00:00 2023-12-18T07:52:43+00:00.

18/Dec/23 07:52

kevin-durant-devin-booker-phoenix-suns
Barry Gossage / Getty Images / Ideal Image

Οριακές, αλλά σημαντικές νίκες για Ουόριορς και Σανς κόντρα σε Μπλέιζερς και Ουίζαρντς αντίστοιχα. Τα αποτελέσματα της βραδιάς (18/12) στο ΝΒΑ και η βαθμολογία σε Ανατολή και Δύση.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Τι κι αν οι Ουόριορς προηγήθηκαν ακόμα και με 22 πόντους κόντρα στους Μπλέιζερς; Ναι μεν κέρδισαν τελικά με 114-118, όμως όπως δείχνει και το τελικό σκορ, δεν… ένιωσαν πολύ άνετα.

Ο Σίμονς με με καλάθι-φάουλ έκανε το 114-115 στο -14”, με τον Κάρι να έχει 1/2 βολές στο -6”, αλλά τους γηπεδούχους να μη βρίσκουν το καλάθι νίκης.

Ο Τόμπσον με 28 πόντους (5/10 τρίποντα) και ο Ουίγκινς με 25 (9/12 σουτ) ξεχώρισαν για τους νικητές του 12-14.

Ο Κάρι έμεινε στους 7 πόντους (8 ασίστ) σε 31′ με 2/12 σουτ. Μάλιστα, είχε 0/8 τρίποντα και έμεινε χωρίς εύστοχο τρίποντο μετά από 268 ματς.

Για το Πόρτλαντ του 6-19, ο Γκραντ είχε 30 πόντους-7 ριμπάουντ-6 ασίστ και ο Σίμονς 24 πόντους-7 ασίστ, στη έβδομη σερί ήττα της ομάδας τους.

Νίκη με ανατροπή οι Σανς

Επιστροφή στις νίκες για τους Σανς (14-12) και μάλιστα με ανατροπή κόντρα στους Ουίζαρντς με το τελικό 112-108.

Οι γηπεδούχοι χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -16 με επιμέρους 66-50 στο δεύτερο ημίχρονο (31-19 στη τέταρτη περίοδο).

Ντουράντ με 28 πόντους-5 ριμπάουντ-5 ασίστ (11/24 σουτ) και Μπούκερ με 27-4-8 (10/24 σουτ) έδειξαν τον δρόμο στους νικητές.

Για την Ουάσινγκτον του 4-21, που έχει επτά ήττες στα τελευταία οκτώ ματς, ο Γκάφορντ είχε 26 πόντους-17 ριμπάουντ και ο Τζόουνς 22 πόντους-11 ασίστ.