Τζοέλ Εμπίιντ: Έχει περισσότερους πόντους από λεπτά συμμετοχής!

2023-12-19T16:19:08+00:00 2023-12-19T16:19:08+00:00.

gadamopoulos

19/Dec/23 16:19

embiid

Ο MVP της περσινής σεζόν είναι ακόμη πιο κυρίαρχος τη φετινή σεζόν και αποτελεί την εξαίρεση της πεποίθησης ότι “σκοράρεις περισσότερο όσο παίζεις περισσότερο”, “αγγίζοντας” κάτι που έχει κάνει μόνο ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Όσο κι αν το περσινό βραβείο του MVP ήταν κάτι που έμοιαζε με απωθημένο του, ο Τζοέλ Εμπίιντ παίζει… χαλαρά για να το επαναλάβει. Η φετινή σεζόν του σταρ των Σίξερς είναι ακόμη πιο κυριαρχική και τον καθιστά ξανά ένα από τα φαβορί για τον απόλυτο ατομικό τίτλο.

Ο Εμπίιντ σκόραρε 40π. σε 37΄ τα ξημερώματα της Τρίτης (19/12), ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα από τους φορμαρισμένους Μπουλς με 108-104. Με την επίδοσή του, όμως, έφτασε τα 12 διαδοχικά ματς με 30+π. και 10+ριμπ., διευρύνοντας το ρεκόρ των δέκα αγώνων στην ιστορία της ομάδας του που είχε πριν από δεκαετίες ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν.

Ο σέντερ της Φιλαδέλφεια, πάντως, είναι σε «μονοπάτι» για να επαναλάβει ένα άλλο ανεπανάληπτο κατόρθωμα του θρυλικού «Wilt the Stilt». Ο Εμπίιντ έχει στη φετινή κανονική περίοδο μέσο όρο 34,4π. ανά αγώνα, σε μόλις 34΄ συμμετοχής! Συνολικά έχει σκοράρει 792 πόντους σε 783΄ και από τα 23 ματς που έχει αγωνιστεί, σε οκτώ δεν χρειάστηκε καν να παίξει στην τέταρτη περίοδο!

Οι Σίξερς μετρούν ήδη τρεις νίκες με 40+ πόντους στη χρονιά και άλλη μία θα τους χαρίσει το ρεκόρ το οποίο για την ώρα έχουν ισοφαρίσει. Η ικανότητά τους να «κλειδώνουν» τα ματς από νωρίς επιτρέπει στον Εμπίιντ να ξεκουράζεται, όμως αυτό δεν επηρεάζει την αποδοτικότητά του.

Ο μοναδικός παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έχει καταφέρει να ολοκληρώσει μία σεζόν με περισσότερους πόντους από λεπτά παρουσίας στο παρκέ είναι ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν, ο οποίος στην κορυφαία χρονιά του, το 1961-62 – όταν είχε σκοράρει τους 100π. στις 2/3/62 – είχε μέσο όρο 50,4 πόντους σε 48,5΄ συμμετοχής και 80 παιχνίδια! Κι αν το 48,5΄ ξενίζει, είναι επειδή ο Τσάμπερλεϊν είχε αγωνιστεί και σε παρατάσεις, ενώ σε όλη την κανονική περίοδο είχε μείνει στον πάγκο μόνο σε 8:33 ενός ματς, όταν είχε αποβληθεί με δύο τεχνικές ποινές.

Ο «Stilt» είχε πετύχει την ίδια σεζόν 4.029 πόντους σε 3.882΄. Ο Εμπίιντ, δις κορυφαίος σκόρερ το 2022 και 2023 και είναι πρώτος και φέτος, σκοράρει μετά τις 27/11 (είχε 30π. σε 31΄ σε νίκη επί των Λέικερς) σε κάθε αγώνα περισσότερους πόντους από τα λεπτά συμμετοχής και κυνηγά και αυτό το ρεκόρ του Τσάμπερλεϊν. Ο μόνος που… τόλμησε να το πλησιάσει ήταν το 1986-87 ο Μάικλ Τζόρνταν, όταν στην τρίτη σεζόν του στο Σικάγο είχε σκοράρει 3.041π. σε 3.280΄, σε ηλικία 23 ετών.