Μπακς: Ο τριπλός Γιάννης πάσαρε με ρεκόρ, ο Λίλαρντ “εκτελούσε” τους Σπερς

2023-12-20T07:13:34+00:00 2023-12-20T07:19:18+00:00.

20/Dec/23 07:13

giannis-antetokounmpo-damian-lillard-bucks-5

O Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τριπλ νταμπλ με ρεκόρ καριέρας στις ασίστ και ο Ντέμιαν Λίλαρντ μπήκε στο κλαμπ των 20.000 πόντων στο ΝΒΑ, στην εύκολη νίκη των Μπακ επί των (δίχως Γουεμπανιάμα) Σπερς με 132-119…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς έφτασαν στις πέντε σερί νίκες  μετά την ήττα στον ημιτελικό του In-Season και άγγιξαν τους Σέλτικς στην κορυφή της ανατολικής περιφέρειας (μισό ματς διαφορά), χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα από τους Σπερς.

Άλλωστε η διαφορά των 13 πόντων διαμορφώθηκε με ένα +9 των Σπερς στην τέταρτη περίοδο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε το δεύτερο τριπλ νταμπλ της χρονιάς, εστιάζοντας το παιχνίδι του στην δημιουργία πετυχαίνοντας  ρεκόρ καριέρας με 16 ασίστ, αλλά και season low στο σκοράρισμα με 11 πόντους.

Πήρε μόλις 12 προσπάθειες (4/12) και είχε 3/6 βολές, αλλά δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα άλλο αφού σκόραρε αφειδώς ο Λίλαρντ.

Με 14 ριμπάουντ συμπλήρωσε το τριπλ νταμπλ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Το παιχνίδι όμως είχε ιστορική σημασία για τον Ντέμιαν Λίλαρντ καθώς μπήκε στο κλαμπ των παικτών με περισσότερους από τους 20.000 πόντους καριέρας, βάζοντας 40 (7/12 τρίποντα) κατά των Σπερς!

Ο Λίλαρντ πέτυχε ρεκόρ σεζόν και έφτασε τους 20.034 πόντους στην επαγγελματική του καριέρα, ο μόλις 51ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που τα καταφέρνει.
Οκτώ από αυτούς είναι εν ενεργεία: ΛεΜπρόν, Ντουράντ, Κάρι, Κρις Πολ, ΝτεΡόζαν, Ουέστμπρουκ και Χάρντεν.

Οι Μπακς ξεκίνησε το ματς με 44-26 στην πρώτη περίοδο και στην τρίτη… καθάρισαν την μπουγάδα μία και καλή.

Ο Μπόμπι Πόρτις έβαλε 23 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ, ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 17 και ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 14 και έξι μπλοκ!

Οι Σπερς υπέστησαν την 20η ήττα τους σε 21 ματς και βρίσκονται στην τελευταία θέση της δυτικής περιφέρειας.

Ο Κέλντον Τζόνσον με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Ζακ Κόλινς με 22 και οκτώ ήταν οι κορυφαίοι στο Μιλγουόκι.