Κλίπερς – Σέλτικς 108-145: Θρίαμβος στο Λ.Α. με… “τρίποντα-κάλαντα”!

2023-12-23T23:56:42+00:00 2023-12-24T00:09:19+00:00.

gadamopoulos

23/Dec/23 23:56

Paul George_Jayson Tatum
1870879795

Οι Σέλτικς θύμισαν γιατί είναι πρωτοπόροι του ΝΒΑ και – εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Κουάι Λέοναρντ – διέλυσαν τους Κλίπερς στο Λ.Α., έχοντας 15 τρίποντα από το ημίχρονο και συνολικά 25/53!

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η απαιτητική περιοδεία της Βοστόνης στην Καλιφόρνια ξεκίνησε με σπατάλη μίας διαφοράς 16π. στο Γκόλντεν Στέιτ, όπου ηττήθηκε στην παράταση. Απάντησε άμεσα, σκοράροντας 144π. στην επικράτηση στο Σακραμέντο και μάλιστα χωρίς τον κορυφαίο σκόρερ της, Τζέισον Τέιτουμ!

Λίγο μετά τα μεσάνυχτα του Σαββάτου (23/12) και δύο μέρες πριν από το χριστουγεννιάτικο «classic» με τους Λέικερς στο Λ.Α., οι Σέλτικς έκαναν μία… προπόνηση στο ίδιο γήπεδο, διαλύοντας με 145-108 τους Κλίπερς, για την 22η νίκη τους σε 28 αγώνες, που τους έφερε και πάλι στην κορυφή της Λίγκας! Οι «πράσινοι» παραμένουν στην Ανατολή πάνω από τους Μπακς (22-7), οι οποίοι νωρίτερα νίκησαν στη Νέα Υόρκη, έχοντας πλέον μία περισσότερη νίκη και από την προπορευόμενη στη Δύση, Μινεσότα (21-6).

Η Βοστόνη αγωνίστηκε μεν δίχως τον Κρίσταπς Πορζίνγκις, όμως οι «Κλιπς» είχαν μία σπουδαιότερη απουσία που δεν τους έδωσε περιθώρια αντίδρασης. Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν χωρίς τον μεγάλο σταρ τους, Κουάι Λέοναρντ, για δεύτερη διαδοχική αναμέτρηση, και μετά το εντυπωσιακό σερί των εννέα νικών, υποχρεώθηκαν σε δεύτερη συνεχή ήττα και «έπεσαν» στο 17-12 (και στο 11-4 εντός έδρας)…

Οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 28-21 στην πρώτη περίοδο, με 10π. του Τέιτουμ (συνολικά είχε 30 με 5/10τριπ. στην επιστροφή του) και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο πέτυχαν 9/15τριπ., ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 15/33 και με προβάδισμα 68-51! Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 25/53 από τα 7,25μ. (47,2%) και με ένα επιμέρους 17-2 στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν για τα καλά, φτάνοντας και στο επιβλητικό +39 (145-106) του 47΄, χάρη στο καλό βράδυ και των Τζέιλεν Μπράουν (24π.) και Τζρου Χόλιντεϊ (20π., 4/6τριπ., 7ασ.).

Οι Κλίπερς δεν είχαν καμία απάντηση στους Σέλτικς και είχαν πρώτο σκόρερ τον Πολ Τζορτζ με 21 πόντους και 9/17 σουτ. Η καλή βραδιά των Ιβίτσα Ζούμπατς (16π., 7/9διπ., 10ριμπ.) και Ντάνιελ Τάις (15π.) δεν «πλήγωσε» τη Βοστόνη, αφού οι Τζέιμς Χάρντεν (14π., 9ασ.) και Ράσελ Ουέστμπρουκ (12π., 4/11 σουτ) δεν κατόρθωσαν να καλύψουν το κενό του Λέοναρντ.

Photo credit: Getty Images