Νικς – Μπακς: Το εκπληκτικό πρώτο δωδεκάλεπτο των Μπράνσον και Μπάρετ!

2023-12-25T18:42:36+00:00 2023-12-25T19:28:25+00:00.

gadamopoulos

25/Dec/23 18:42

jalen-brunson-new-york-knicks
SALT LAKE CITY, UT - NOVEMBER 15: Jalen Brunson #11 of the New York Knicks handles the ball during the game against the Utah Jazz on November 15, 2022 at vivint.SmartHome Arena in Salt Lake City, Utah. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2022 NBAE (Photo by Melissa Majchrzak/NBAE via Getty Images)

Η Νέα Υόρκη άρχισε εντυπωσιακά το πρώτο χριστουγεννιάτικο ματς του ΝΒΑ και προηγήθηκε μέχρι και με 12π. διαφορά, χάρη στους 15π. του Μπράνσον και τους 14 του Μπάρετ.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο ματς των Χριστουγέννων το απόγευμα της Δευτέρας (25/12), σκοράροντας με κάρφωμα το πρώτο καλάθι του αγώνα των Μπακς στη Νέα Υόρκη.

Μονάχα που, τουλάχιστον στην πρώτη περίοδο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο «Giannis» είχε έξι γρήγορους πόντους ως το 6΄, με το σκορ στο 16-14 για το Μιλγουόκι, όμως έμεινε σε αυτούς στην πρώτη περίοδο. Ο άλλος σταρ των «Ελαφιών», Ντέιμιεν Λίλαρντ, άρχισε το παιχνίδι με 0/5 σουτ, πριν πετύχει τα δύο επόμενα, όμως η ομάδα του υποχρεώθηκε να κυνηγά στο σκορ.

Το πρώτο δωδεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν και στο +12 (36-24) στο 11΄, με δύο μεγάλους πρωταγωνιστές. Ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 15 πόντους με 7/9 δίποντα, ενώ ο Καναδός φόργουορντ μέτρησε 14π. με 4/6διπ. και 2/4τριπ.. Οι Νικς είχαν 22π. μέσα στη ρακέτα, σε αντίθεση με τους μόλις 10 των πρωταθλητών του 2021.

Οι Μπράνσον και Μπάρετ σκόραραν τους 29 από τους 36π. της Νέας Υόρκης, με 13/20 σουτ, ενώ οι συμπαίκτες τους είχαν 3/9.