Λέικερς – Σέλτικς 115-126: Πορζίνγκις και πολυφωνία νίκησαν τον “40άρη” Ντέιβις!

26/Dec/23 01:31 December 26, 2023

gadamopoulos

26/Dec/23 01:31

Porzingis-Davis_Lakers-Celtics_Christmas
1875764362

Οι Σέλτικς θύμισαν για άλλη μια φορά στο Λ.Α. γιατί είναι η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στην κανονική περίοδο και μετά τους θριάμβους σε Σακραμέντο και Κλίπερς, νίκησαν στο Λ.Α. και τους Λέικερς.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Το μπασκετικό Χόλιγουντ είχε στη μαρκίζα μπόλικους σταρ ανήμερα των Χριστουγέννων. ΛεΜπρον Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις από τη μία, Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν από την άλλη.

Μονάχα που άλλος ήταν εκείνος που «έκλεψε» την παράσταση στο παραδοσιακότερο ντέρμπι του ΝΒΑ, στο οποίο οι Σέλτικς νίκησαν με 126-115 τους Λέικερς στο Λ.Α. τα ξημερώματα της Τρίτης (26/12). Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις ήταν εκείνος που έβαλε για τα καλά τη «σπίθα» στην τρίτη περίοδο για τους πρωτοπόρους της φετινής σεζόν.

Ο Λετονός σκόραρε 13π. στο τρίτο δωδεκάλεπτο, σε διάστημα που οι φιλοξενούμενοι – αν και είχαν σπαταλήσει διαφορά 18π. – πέτυχαν 41π. και μετέτρεψαν το «κλειστό» 58-57 του ημιχρόνου σε 99-90. Ο Πορζίνγκις είχε συνολικά 28π. και παρότι δεν κατάφερε να σταματήσει τον Άντονι Ντέιβις, που πέτυχε 40π. για τους Λέικερς, ήταν παρών και στην άμυνα με 11ριμπ. και δύο τάπες και ξεχώρισε από την πολυφωνία της ομάδας του.