Ξέσπασε ο Κερ για τις 18 βολές του Γιόκιτς: “Είναι αηδιαστικό αυτό που έγινε”

2023-12-26T08:21:39+00:00 2023-12-26T08:21:39+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

26/Dec/23 08:21

Ο Στιβ Κερ βγήκε από τα… ρούχα του, μιλώντας για την ευκολία με την οποία οι διαιτητές έστελναν στη γραμμή των βολών τον Νίκολα Γιόκιτς (είχε 18/18 βολές).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Έξαλλος ο προπονητής των Ουόριορς μετά το φινάλε του αγώνα του Γκόλντεν Στέιτ με τους Νάγκετς.

Το παιχνίδι των Νάγκετς με τους Ουόριορς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά… Οι “Πολεμιστές” είχαν το τελευταίο προβάδισμα στα -3:54 (104-105) μέχρι να το ανακτήσουν οι Πρωταθλητές (110-105 στα -3:22) και το κρατήσουν γερά μέχρι τέλους για να φύγουν με τη νίκη.

Ο Νίκολα Γιόκιτς μέτρησε 26 πόντους πραγματοποιώντας μάλιστα career-high με 18/18 ελεύθερες βολές, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Πάντως για το πλήθος των ελευθέρων βολών και με την ευκολία που σφυρίζουν οι διαιτητές τα φάουλ μίλησε μετά το φινάλε του αγώνα ο προπονητής των Ουόριορς, Στιβ Κερ.

Δεν έχω πρόβλημα με τους διαιτητές, έτσι είναι σε όλα τα ματς, έχω πρόβλημα με το πώς σφυρίζουν τα φάουλ. Είναι αισχρό. Είναι αισχρή η ευκολία με την οποία δίνουν τα φάουλ. Αν ήμουν φίλαθλος δεν θα ήθελα να δω το δεύτερο ημίχρονο.

Έχω πραγματικά πρόβλημα με τον τρόπο που τιμωρούν την άμυνα. Οι παίκτες γίνονται όλο και εξυπνότεροι και παίρνουν πλεονέκτημα από τα σφυρίγματα για να πηγαίνουν στην γραμμή των βολών, είναι αηδιαστικό αυτό που έγινε“, δήλωσε χαρακτηριστικά.