Πίστονς: Μαύρη σελίδα στην ιστορία με αρνητικό ρεκόρ στο ΝΒΑ 27 σερί ηττών

2023-12-27T07:12:07+00:00 2023-12-27T07:12:07+00:00.

Williams-Cunningham-Pistons
1806659389

Οι Πίστονς “ζωγράφισαν” μία μαύρη σελίδα στην πλούσια ιστορία τους, φτάνοντας τις 27 σερί ήττες που αποτελούν το νέο αρνητικό ρεκόρ όλων των εποχών στο ΝΒΑ σε μία σεζόν!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Νετς νίκησαν με 118-112 στο Ντιτρόιτ και έτσι υποχρέωσαν τους Πίστονς στην 27η σερί ήττα τους, με την οποία έσπασαν την ισοπαλία με τους Καβαλίερς (2010-11) και τους Σίξερς (2013-14) που είχαν 26.

Οι τρις πρωταθλητές του ΝΒΑ (1989, 1990, 2004) απέχουν τώρα μία ήττα από το απόλυτο ρεκόρ στο ΝΒΑ, αφού οι Σίξερς μέτρησαν 28 συνεχόμενες ήττες ξεκινώντας από το τέλος της αγωνιστικής περιόδου 2014-15 και ολοκληρώθηκε την επόμενη (2015-16).

Ο Καμ Τζόνσον έβαλε 24 πόντους, ο Μίκαλ Μπρίτζες πρόσθεσε 21 και οι δύο σέντερ, Κλάξτον και Σαρπ έκαναν το ίδιο νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (11-11) για τους Νετς που ήταν η ομάδα που υποχρέωσε τους Πίστονς σε δύο ήττες στη σειρά για να γίνει αυτό το αρνητικό ρεκόρ.

Ο Κέιντ Κάνινγκχαμ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αποτρέψει αυτήν την ήττα βάζοντας 41 πόντους, τους 37 στο δεύτερο ημίχρονο (!) με 15/21 σουτ (3/4 τρίποντα) και εννιά ριμπάουντ!

Ήταν αυτός που μείωσε στο καλάθι ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ έβαλε ένα τρίποντο, για να κόψει το όνειρο των γηπεδούχων Πίστονς να σταματήσει την ντροπή.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε 23 πόντους, ο Άλεκ Μπερκς 15 από τον πάγκο αλλά κανείς άλλος δεν ανταποκρίθηκε θετικά μέσα στο γήπεδο.

Οι Πίστονς έχουν τώρα ρεκόρ 2-28 αφού ξεκίνησαν τη σεζόν με 2-1 και εκεί έκλεισε ο διακόπτης τους.