ΝΒΑ (αποτελέσματα): Χωρίς Εμπίντ οι Σίξερς σάρωσαν τους Μάτζικ – Το… χαβά τους οι Θάντερ

2023-12-28T08:02:38+00:00 2023-12-28T08:02:38+00:00.

28/Dec/23 08:02

Embiid-Maxey-Sixers-Raptors

Η απουσία του Τζοέλ Εμπίντ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δεν επηρέασε τους Σίξερς και μάλιστα σε μία από τις δυνατές έδρες της Ανατολής, αυτή των Μάτζικ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ εδώ και δύο σεζόν – και φέτος προηγείται επίσης- οι Σίξερς επιστράτευσαν την άμυνα τους και σάρωσαν με 112-92 τους Μάτζικ μέσα στο Ορλάντο !
Οι Μάτζικ είχαν 11-3 στην έδρα τους πριν από αυτό το παιχνίδι και γενικά φέτος πραγματοποιούν καλή πορεία, αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Σίξερς.

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ έβαλε 23 πόντους, ο Τόμπι Χάρις και ο ΝτεΆντονι Μέλτον πρόσθεσαν από 22 και ο Πολ Ριντ ως αντικαταστάτης του Εμπίντ, μέτρησε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και τρία μπλοκ. Μία χαρά…

Οι Σίξερς πέτυχαν ένα επί μέρους 28-17 στην τέταρτη περίοδο κι ένα +15 στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Φραντς Βάγκνερ έβαλε 24 πόντους, ο Τζέιλεν Σαγκς πρόσθεσε 20 και ο Πάολο Μπανκέρο άλλους 19… αλλά τα έσπασε (6/21 σουτ).

Ο Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ συνεχίζουν το… χαβά τους.

Ο Καναδός σταρ πέτυχε 36 πόντους (οκτώ ασίστ), ο καταπληκτικός φέτος, Τζέιλεν Ουίλιαμς έβαλε άλλους τόσους – ρεκόρ καριέρας (!)- με 5/5 τρίποντα και οι Θάντερ νίκησαν με 129-120 τους Νικς στην Οκλαχόμα Σίτι, ανεβαίνοντας ξανά στην 2η θέση της Δύσης!

Ο Τσετ Χόλμγκρεν πρόσθεσε 22 και έκοψε τέσσερα σουτ.

Οι Θάντερ δυσκολεύτηκαν για να κάμψουν την αντίσταση των Νικς, αλλά στην τέταρτη περίοδο επέβαλλαν το παιχνίδι τους για να σταματήσουν τους φιλοξενούμενους που προέρχονταν από μεγάλη νίκη επί των Μπακς.

Ο Τζούλιους Ραντλ έβαλε 25 πόντους (9ριμπ.), ο Τζέιλεν Μπράνσον πρόσθεσε 24 κι ο Ιμάνουελ Κουίκλι άλλους 22 από τον πάγκο των Νικς που έπεσαν στην 7η θέση της Ανατολής.