Τον χαβά τους οι Καβς, “μπαμ” οι Κινγκς!

24 Dec 2015 2015-12-24T10:38:39+00:00.

- 24 Dec 2015

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Δεν σταματούν πουθενά οι φετινοί Καβαλίερς! Ο Λεμπρόν Τζέιμς και η παρέα του πέτυχαν την 6η τους διαδοχική νίκη επικρατώντας με 91-84 απέναντι στους ιδιαίτερα μαχητικούς Νικς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Καρμέλο Άντονι. Ο “βασιλιάς” ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Κέβιν Λοβ που σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (23 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

To παιχνίδι πάντως κάθε άλλο παρά εύκολο ήταν για το Κλίβελαντ το οποίο αν και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 31-24, πήγε τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-50. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις (23π, 13ρ, 4ασ.) ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε οι Νικς να ισοφαρίσουν στο τέλος του τρίτης περιόδου σε 72-72. Ο Αφλάλο συνέχισε να δίνει σημαντικές επιθετικές λύσεις την ομάδα της Νέας Υόρκης και οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι μέχρι και το 80-80, 4.31′ λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Καβαλίερς ξέσπασαν και με επί μέρους σκορ 11-4 έφτασαν σε ακόμα μία εντός έδρας νίκη ανεβάζοντας το συνολικό ρεκόρ τους στο 19-7!

Το μπαμ της βραδιάς οι Κινγκς

Συνέχεια στην ανοδική πορεία των τελευταίων ημερών έδωσαν οι Κινγκς οι οποίοι επικράτησαν με 108-106 εκτός έδρας των Πέισερς αποδεικνύοντας πως είναι μία πολύ καλύτερη ομάδα από αυτό που έδειξαν στο ξεκίνημα της σεζόν. Εντυπωσιακά νταμπλ-νταμπλ σημείωσαν οι Κάζινς (25π, 16ρ), Ρόντο (13π, 16ασ.) και Κάσπι (15π, 11ρ) με τον Κόλισον να προσθέτει ακόμα 24 πόντους.

Το Σακραμέντο ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με όπλο την εντυπωσιακή επίθεση που διαθέτουν οι περισσότερες ομάδες της Δύσης προηγήθηκε στο ημίχρονο με 64-49 και τον Κάζινς να κάνει ό,τι θέλει πάνω στο παρκέ. Η τρίτη περίοδος σήμανε και την επιστροφή της Ιντιάνα στο παιχνίδι! Οι γηπεδούχοι “έσφιξαν” την άμυνα τους και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (84-82), χάρη στον μεγάλο τους σταρ Πολ Τζορτζ, ο οποίος πάντως έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού οι Κινγκς παρουσιάστηκαν καλύτεροι, κατάφεραν να ξεφύγουν με 97-88, όμως οι Πέισερς με ακόμα ένα ξέσπασμα ανέτρεψαν το σκορ και πέρασαν μετά από ώρα μπροστά με 106-104. Στα τελευταία δύο λεπτά το Σακραμέντο εμφανίστηκε πιο ψύχραιμο και το καλάθι του Γκέι σε συνδυασμό με τις 2/2 εύστοχες βολές του Κάζινς έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους (108-106).

Από πλευράς των ηττημένων οι Μάιλς (20π), Έλις (21π) και Χιλ (20π) έπιασαν καλά επίπεδα απόδοσης αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα της ομάδας τους.