Μπακς: Ο ασταμάτητος Γιάννης με τον Λίλαρντ οδήγησαν την ανατροπή από το -15 στο Κλίβελαντ

2023-12-30T07:16:41+00:00 2023-12-30T07:16:41+00:00.

30/Dec/23 07:16

giannis-antetokounmpo-damian-lillard-bucks-5

O Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε μεγάλο νταμπλ νταμπλ με 34 πόντους και 16 ριμπάουντ και μαζί με τον Ντέμιαν Λίλαρντ οδήγησαν τους Μπακς στη νίκη με 119-111 επί των Καβαλίερς στο Κλίβελαντ, ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μόνο εύκολα δεν πέρασε το πρώτο ημίχρονο για τους Μπακς που βρέθηκαν ακόμα και στο -15 από τους ενισχυμένους με τον Ντόνοβαν Μίτσελ (4 ματς απόντας) Καβαλίερς.

Μέχρι που στην τρίτη περίοδο ανέλαβαν δράση τα μεγάλα “κανόνια”.

Ο Γιάννης και ο “Dame Time” έβαλαν από 14 πόντους στο τρίτο 12λεπτο, οι Μπακς πέτυχαν ένα εντυπωσιακό 40-21 και πάνω σε αυτό το σκορ έχτισαν τη μεγάλη νίκη που τους κράτησε στην 3η θέση του ΝΒΑ και στη 2η της ανατολικής περιφέρειας, πίσω πάντα από τους Σέλτικς.

Ο “Greek Freak” τέλειωσε το ματς με 14/21 δίποντα (0/1 τρίποντο) και 6/7 βολές, ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του και πέντε τελικές πάσες

Ο Λίλαρντ έβαλε 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και 31 συνολικά με 11/11 βολές και τέσσερις ασίστ.

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ “χτύπησε” τους Καβς από μακριά με 15 πόντους, όλους έξω από τα 7.25 μέτρα (5/8) και ο Κρις Μίντλετον ανέλαβε το δημιουργικό κομμάτι μοιράζοντας 11 ασίστ (13π.), ρεκόρ σεζόν.

Πληθωρική ήταν η παρουσία του Μπρουκ Λόπεζ με εννιά πόντους, δέκα ριμπάουντ και έξι μπλοκ!

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ επέστρεψε από μία βαριά ίωση και απουσία τεσσάρων αγώνων, στους οποίους οι Καβαλίερς είχαν ρεκόρ 3-1.

Πέτυχε 34 πόντους (2/10 τρίποντα) και μοίρασε εννιά ασίστ, αλλά δεν αρκούσαν στους Καβαλίερς, όπως ούτε το ρεκόρ καριέρας με 30 πόντους (15/17 δίποντα) του εντυπωσιακού Τζάρετ Άλεν. Ο βασικός σέντερ του Κλίβελαντ πρόσθεσε 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ.

Οι Καβαλίερς κρατάνε την 6η θέση στην Ανατολή παρότι παίζουν χωρίς τον Ντάριους Γκάρλαντ και τον Έβαν Μόμπλεϊ εδώ και επτά παιχνίδια.