Κινγκς: Σαρωτικό πέρασμα από το Μέμφις με τριπλ νταμπλ Σαμπόνις, ένα τρίλεπτο ο Βεζένκοφ

2024-01-01T08:23:54+00:00 2024-01-01T08:23:54+00:00.

01/Jan/24 08:23

domantas-sabonis-sacramento-kings

Οι Κινγκς ισοπέδωσαν τους Γκρίζλις με 123-92 μέσα στο Μέμφις, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να κάνει ένα επιβλητικό τριπλ νταμπλ και τον Σάσα Βεζένκοφ να παίζει μόλις τρία λεπτά, έπειτα από ένα “DNP” στο προηγούμενο παιχνίδι…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Μαλίκ Μονκ πέτυχε 27 πόντους από τον πάγκο των Κινγκς με 10/13 σουτ (4/5τριπ.), ο ΝτεΆαρον Φοξ πρόσθεσε 24 και ο Ντομάντας Σαμπόνις κυριάρχησε απόλυτα με 13 πόντους 21 ριμπάουντ και 12 ασίστ για τους Κινγκς που δεν έχασαν σε κανένα 12λεπτο στο επί μέρους σκορ, κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο.

Ο Σαμπόνις έμεινε μόλις τέσσερα ριμπάουντ μακριά από το ατομικό του ρεκόρ κι οι Κινγκς πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους, πιάνοντας τους Κλίπερς στην 4η θέση της δυτικής περιφέρειας.

Αυτό ήταν το έκτο τριπλ νταμπλ του Σαμπόνις τη φετινή σεζόν, ο μοναδικός μαζί με τον Ντόντσιτς (έξι επίσης) που ακολουθούν τον απόλυτο “άρχοντα” του είδους, Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος μετράει 11 ως τώρα.

Μία απολύτως ευρωπαϊκή λίστα…

Ο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε ένα καλάθι δύο πόντων στα τρία λεπτά που αγωνίστηκε (1/2 σουτ, 1 ριμπάουντ), συμπληρώνοντας μία δύσκολη δεκάδα αγώνων για αυτόν χωρίς διψήφιο αριθμό πόντων και με μικρή συμμετοχή στο ροτέισον των Κινγκς.

Οι Γκρίζλις συμπλήρωσαν τρεις ήττες στη σειρά, μετά το 4-0 που έκαναν με την επιστροφή του Τζα Μοράντ στη δράση αφού πρώτα συμπλήρωσε 25 αγωνιστικές τιμωρίας.

Ο Τζάρεν Τζάκσον μέτρησε 18 πόντους, ο Τζα Μοράντ έβαλε 17 όπως και ο Ντέσμοντ Μπέιν με τον Λουκ Κενάρντ από τον πάγκο.
Οι Γκρίζλις έμειναν έξι ματς πίσω από τη δεκάδα και η κατάσταση δυσκολεύει ολοένα και περισσότερο ως προς την πρόκριση στο play-in τουρνουά.