Μπακς: Ο Γιάννης το τριπλ νταμπλ, ο… πάγκος των Πέισερς έκανε τη διαφορά

2024-01-02T07:19:30+00:00 2024-01-02T07:52:54+00:00.

02/Jan/24 07:19

MILWAUKEE, WISCONSIN - JANUARY 01: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks blocks a shot by Obi Toppin #1 of the Indiana Pacers during the second half at Fiserv Forum on January 01, 2024 in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement (Photo by Patrick McDermott/Getty Images )

Για μία ακόμα φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εντυπωσιακός κατά των Πέισερς. Για μία ακόμα φορά νίκησε η Ιντιάνα…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε το τρίτο τριπλ νταμπλ (38 καριέρας) με 30 πόντους, 18 ριμπάουντ και 11 ασίστ, αλλά οι Πέισερς πήραν τη μεγάλη νίκη με 122-113 μέσα στο Μιλγουόκι, χάρη σε ένα 38-25 στην τέταρτη περίοδο.

Οι Πέισερς μετράνε ρεκόρ 3-1 κατά των Μπακς φέτος (συμπεριλαμβανομένης της νίκης στον ημιτελικό του Κυπέλλου), με τον Γιάννη να κάνει ρεκόρ καριέρας με 64 πόντους στη μοναδική νίκη του Μιλγουόκι.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο προσεχές παιχνίδι.

Οι Πέισερς βρίσκονταν στο -15 στην τρίτη περίοδο, ωστόσο γύρισαν την κατάσταση με ένα 19-5 και στη συνέχεια με ένα 8-0, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος όταν προηγήθηκαν με 109-101.

Ο Γιάννης είχε 11/17 δίποντα (0/3 τρίποντα) και 8/11 βολές, ενώ πρόσθεσε επίσης δύο μπλοκ κι ένα κλέψιμο σε 37 λεπτά.

Ο Μπρουκ Λόπεζ και ο Κρις Μίντλετον έβαλαν από 21 πόντους, αλλά ο Ντέιμιαν Λίλαρντ υστέρησε με 13 πόντους, έχοντας 3/16 σουτ.

Τη μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι έκανε ο πάγκος των Πέισερς που νίκησαν παρά το απελπιστικό 5/35 στα τρίποντα!

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 26 πόντους, 11 ασίστ και εννιά ριμπάουντ, αλλά ο πάγκος των Πέισερς βγήκε μπροστά για να αλλάξει ολοκληρωτικά το παιχνίδι.

Οι αναπληρωματικοί των Πέισερς πέτυχαν 70 πόντους έναντι μόλις 16 των Μπακς!

Σίγουρα δεν το συναντάς συχνά στο ΝΒΑ αυτό.

Ο Μπένετικτ Μάτουριν πέτυχε 25 πόντους και κατέβασε 13 ριμπάουντ – ρεκόρ καριέρας – και ο Αϊζάια Τζάκσον συνέβαλλε με 18 πόντους και εννιά ριμπάουντ.
Ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ πρόσθεσε 16 και εννιά ασίστ και ο Όμπι Τόπιν είχε 11.

Το παράδοξο της υπόθεσης ήταν ότι ο συνήθως καλύτερος αναπληρωματικός των Πέισερς, Μπάντι Χιλντ, έμεινε άποντος με 0/6 σουτ!

Αυτή ήταν η μόλις τρίτη εντός έδρας ήττα των Μπακς που με ρεκόρ 16-3 στο Μιλγουόκι έχουν καταφέρει να βρίσκονται στη 2η θέση της Ανατολής, αφού εκτός έδρας έχουν λιγότερα παιχνίδια και χαμηλότερη επίδοση (8-6).