ΝΒΑ (αποτελέσματα): Επιστροφή με τριπλ νταμπλ για Εμπίντ – Σοκ για Κινγκς από τους Χόρνετς

2024-01-03T08:31:35+00:00 2024-01-03T08:31:35+00:00.

03/Jan/24 08:31

Οι Σίξερς πέτυχαν μία εύκολη νίκη με 110-97 επί των Μπουλς, με τον Τζοέλ Εμπίντ να επιστρέφει έπειτα από τέσσερα παιχνίδια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο: ένα επιβλητικό τριπλ νταμπλ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο πρώτος σκόρερ του ΝΒΑ (δύο σεζόν) και τρέχων MVP της λίγκας, μέτρησε 31 πόντους, 15 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής και οι Σίξερς διέλυσαν τους Μπουλς στο πρώτο ημίχρονο με 31 πόντους διαφορά!!!

Στη συνέχεια χαλάρωσαν χωρίς φυσικά να απειληθούν στο παιχνίδι, παραμένοντας στην 3η θέση της Ανατολής, στο κατόπι των Σέλτικς και των Μπακς με μικρή απόσταση, δύο και τρία ματς αντίστοιχα.

Ο Ταϊρίς Μάξεϊ με 21 και ο Τόμπι Χάρις με 20 ακολούθησαν σε απόδοση τον Εμπίντ.

Οι Μπουλς παίζουν εδώ και καιρό χωρίς τον ΛαΒιν- αλλά επιστρέφει την Παρασκευή- μετρώντας ρεκόρ 10-6 χωρίς αυτόν, ενώ εδώ και αρκετές μέρες λείπει ο Νίκολα Βούτσεβιτς.

Ο ΝτεΡόζαν έβαλε 16 πόντους κι ο Αντρέ Ντράμοντ είχε 11 και 17 ριμπάουντ.

Οι Κινγκς υπέστησαν ήττα σοκ από τους Χόρνετς μέσα στο Σακραμέντο, με τον Σάσα Βεζένκοφ να μην παίρνει ούτε ένα λεπτό συμμετοχής.

Οι Χόρνετς προέρχονταν από 11 (!) σερί ήττες και ίσως να έφταναν στην ντουζίνα, αν δεν υπήρχε ο υπέροχος Τέρι Ροζίερ που πέτυχε 14 από τους 34 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα επί μέρους 36-26.

Ο Μάιλς Μπρίτζες πρόσθεσε 27 πόντους κι ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον άλλους 17 για τους Χόρνετς, οι οποίοι εδώ και πολλές εβδομάδες παίζουν χωρίς τον ΛαΜέλο Μπολ.

Ο ΝτεΆαρον Φοξ έβαλε 30 πόντους κι ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε 23 και 19 ριμπάουντ.