26/Dec/15 09:40

Στους Χιτ το θρίλερ, αφεντικά οι Μπουλς!

26 Dec 2015 2015-12-26T09:50:54+00:00.

- 26 Dec 2015

Με τον Κρις Μπος να σημειώνει 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και τον Ουέιντ (19π, 6ρ, 4ασ.) να προσφέρει σημαντικές βοήθειες, οι Χιτ συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία επικρατώντας των Πέλικανς με 94-88 στην παράταση!

Το Μαϊάμι ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 27-15 την ώρα που ο Άντονι Ντέιβις πάλευε μόνος του για τους φιλοξενούμενους. Ο μεγάλος σταρ της Νέας Ορλεάνης και ίσως κορυφαίος παίκτης σε ολόκληρο το ΝΒΑ στη θέση του συνέχισε να είναι εξαιρετικός και με 20 συνολικά πόντους στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να μειώσει σε 42-38.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια νέο ξέσπασμα των Χιτ τους χάρισε ξανά διψήφια διαφορά πόντων (56-45), προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου χάρη σε όμορφη προσπάθεια του Κρις Μπρος. Στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού οι Πέλικανς βελτίωσαν θεαματικά την απόδοση τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (70-70), μετά από εντυπωσιακό σερί 14-2. Στα τελευταία λεπτά καμία ομάδα δεν πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα και Ντέιβις έχασε την ευκαιρία να γίνει ο ήρωας των Πέλικανς αστοχώντας σχεδόν σε νεκρό χρόνο (78-78).

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου ο αρχηγός Ουέιντ έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα (87-82) μετά από δύσκολη fade away προσπάθεια και μόλις 1.36″ να απομένουν για τη λήξη. Το λάθος του Έβανς σε συνδυασμό με το καλάθι και φάουλ του Μπος “καθάρισε” την υπόθεση νίκη (90-82) με το Μαϊάμι να φτάνει τελικά σε μία πολύ δύσκολη νίκη με 94-88.

Αφεντικά οι Μπουλς μέσα στην Οκλαχόμα!

Τη νίκη της βραδιάς πέτυχαν οι Μπουλς επικρατώντας εκτός έδρας της Οκλαχόμα με 105-96, χάρη στην πολύ καλή παρουσία των Γκασόλ (21π, 13ρ), Μπάτλερ (23π, 6ρ, 4ασ., 4κλεψ.) και Ρόουζ (19π, 4ρ) που έδωσαν από νωρίς προβάδισμα στους “Ταύρους”, κάτι το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Στο εντυπωσιακό ξεκίνημα της ομάδας του Σικάγο (21-9) οι Θάντερ απάντησαν άμεσα και με τον Ντουράντ να σκοράρει νωρίς 12 πόντους, μείωσαν στη λήξη της πρώτης περιόδου σε 32-26. Η εξαιρετική παρουσία των φιλοξενούμενων σε άμυνα και επίθεση οδήγησε στη μεγαλύτερη διαφορά έως εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι (51-37), όμως η Οκλαχόμα βρήκε και πάλι τις λύσεις. Έτρεξε σερί 14-3 και πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο -2 (54-52).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Ταύροι” παρουσιάστηκαν και πάλι ανώτεροι εξασφαλίζοντας ξανά διψήφια διαφορά πόντων (66-56), δια χειρός Μπάτλερ. Η συγκεκριμένη εξέλιξη “σκότωσε” τους γηπεδούχους που έχασαν σημαντικό έδαφος και βρέθηκαν να κυνηγάνε στην έναρξη της τελευταίας περιόδου με 86-68. Τόσο η διαφορά όσο και η παρουσία των δύο ομάδων δεν άφησε περιθώρια για την ανατροπή με τους Μπουλς να αλώνουν την Οκλαχόμα και να επικρατούν με το πολύ άνετο 105-96.

Το σπουδαίο δίδυμο των Ουέστμπρουκ (26π, 7ρ, 8ασ.) και Ντουράντ (29π, 9ρ, 7ασ.) πάλευε ξανά μόνο του, όμως οι Θάντερ θα πρέπει να βρουν άμεσα περισσότερες λύσεις στο ρόστερ τους αν θέλουν να φτάσουν μέχρι το τέλος του δρόμου στο φετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ.