ΝΒΑ: Αήττητοι οι Νικς με Ανουνόμπι – Διπλό ανατροπής χωρίς Βεζένκοφ οι Κινγκς στο Ντιτρόιτ

2024-01-10T07:10:41+00:00 2024-01-10T07:16:51+00:00.

10/Jan/24 07:10

NEW YORK, NY - JANUARY 3: OG Anunoby #8 of the New York Knicks drives to the basket during the game against the Chicago Bulls on January 3, 2024 at Madison Square Garden in New York City, New York. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2024 NBAE (Photo by Nathaniel S. Butler/NBAE via Getty Images)

Αν μιλάμε για ένα ιδανικό ξεκίνημα μετά μία ανταλλαγή, αυτό το έχουν πετύχει οι Νικς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ο Τζι Ανουνόμπι πέτυχε 23 πόντους – ρεκόρ του στη Νέα Υόρκη οδηγώντας την ομάδα του σε εύκολη νίκη με 112-84 επί των Μπλέιζερς εντός έδρας.

Αυτή είναι η πέμπτη συνεχόμενη νίκη των Νικς από τότε που απέκτησαν τον 26χρονο φόργουορντ αντί των Μπάρετ-Κουίκλι και ανέβηκαν στην 4η θέση της ανατολικής περιφέρειας.

Με τις πέντε σερί επιτυχίες, μάλιστα, οι Νικς είναι η πιο “καυτή” ομάδα αυτήν τη στιγμή στο ΝΒΑ!

Το ματς κρίθηκε στα… γρήγορα καθώς η διαφορά στο ημίχρονο έφτασε τους 22 πόντους.

Ο Τζούλιους Ραντλ μέτρησε 20 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ ο Κουέντιν Γκράιμς πρόσθεσε 17.

Ο Τζέραμι Γκραντ με 21 πόντους ήταν ο καλύτερος των Μπλέιζερς, προτελευταίων στη Δύση.

Στο Ντιτρόιτ, ο Ντομάντας Σαμπόνις πέτυχε τρίτο τριπλ νταμπλ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια και οδήγησε τους Κινγκς σε μία νίκη με 131-110 επί των Πίστονς, σε ένα άκρως περίεργο ματς στο οποίο δεν αγωνίστηκε ο Σάσα Βεζένκοφ.

Οι Πίστονς προηγήθηκαν με 20 πόντους στην πρώτη περίοδο (!), οι Κινγκς κάλυψαν στη δεύτερη και ξέφυγαν με 15 στην τρίτη, αλλά στην τέταρτη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν!

Κι όμως. Με ένα επί μέρους 33-15 στο τελευταίο 12λεπτο, οι Κινγκς πήραν τελικά μία εύκολη νίκη με τον Σαμπόνις να μετράει 37 πόντους, 13 ασίστ και 10 ριμπάουντ!

Στο σαν … ρόλερκοστερ παιχνίδι ξεχώρισαν επίσης ο Κίγκαν Μάρεϊ με 32, ο ΝτεΆαρον Φοξ με 26 και ο Μαλίκ Μονκ με 20 πόντους.

Οι Πίστονς έφτασαν τις πέντε σερί ήττες με τον Κέιντ Κάνινγκχαμ να μην αγωνίζεται λόγω τραυματισμού. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 26 και ο Τζέιντεν Άιβι με 22 ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων.