Γιάννης και Πόρτις ισοπέδωσαν από το ημίχρονο τους Σέλτικς στην πιο επιβλητική εμφάνιση των Μπακς!

2024-01-12T07:03:40+00:00 2024-01-12T07:03:40+00:00.

12/Jan/24 07:03

giannis-celtics
Stacy Revere/ Getty Images/ Ideal Image

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο παρέα με τον Μπόμπι Πόρτις έκαναν μία επιβλητική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο κατά των πρωτοπόρων Σέλτικς και οι Μπακς ισοπέδωσαν το μεγάλο τους αντίπαλο με 135-102!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ένα ημίχρονο χρειάστηκαν οι Μπακς για να κρίνουν το ντέρμπι κορυφής της ανατολικής περιφέρειας.

Στην επιστροφή στο Μιλγουόκι του πρώην συμπαίκτη τους Τζρου Χόλιντεϊ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Μπόμπι Πόρτις πρωταγωνίστησαν σε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο όταν οι Μπακς προηγήθηκαν ακόμα και με 43 πόντους διαφορά (!) για να κλείσουν τα 24 λεπτά με σκορ 75-38!!!

Είναι χαρακτηριστικό πως, ο Γιάννης με τον Πόρτις πέτυχαν μαζί 20 πόντους σε ένα σερί 25-0 (!) των Μπακς, με το οποίο αποσπάστηκαν για τα καλά στο σκορ, αφήνοντας τους Σέλτικς ανήμπορους να αντιδράσουν.

Η διαφορά στο ημίχρονο ήταν η τέταρτη μεγαλύτερη στην ιστορία των Μπακς.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι δεν είχε κανένα νόημα. Ο κόουτς Ματσούλια πέταξε λευκή πετσέτα κι έβαλε τους αναπληρωματικούς του κι οι 18.000 φανς των Μπακς περίμεναν μαζί με τους παίκτες το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τέιτουμ έπαιξε 16 λεπτά, ο Τζέιλεν Μπράουν 18 και ο Χόλιντεϊ 19 όλα κι όλα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε λίγο περισσότερο χρόνο (26) και τέλειωσε με ένα ακόμα νταμπλ νταμπλ 24 πόντων, 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ με 10/13 σουτ!

Πρώτος σκόρερ των Μπακς ήταν ο φοβερός Μπόμπι Πόρτις, ο οποίος μέσα σε 22 λεπτά πρόλαβε να σκοράρει 28 πόντους (!) με 5/6 τρίποντα, ενώ κατέβασε και 12 “σκουπίδια” στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση.

Πολύ καλός ήταν κι ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με 21 πόντους σε 27 λεπτά, όπως και οι Μαλίκ Μπίσλεϊ (16π.) και Μπρουκ Λόπεζ (15π.), όλοι τους με κάτω από 28 λεπτά συμμετοχής αφού κι ο κόουτς Γκρίφιν έριξε κάποια στιγμή τους αναπληρωματικούς του.

Όπως τον Θανάση Αντετοκούνμπο που έπαιξε εννιά λεπτά και πέτυχε έξι πόντους προς μεγάλη ευχαρίστηση του αδελφού του, Γιάννη.

Αυτό είναι και το season high του Θανάση που παίζει ελάχιστα.

Ο Πέιτον Πρίτσαρντ με 21 πόντους και ο Σαμ Χάουζερ με 15 ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ των Σέλτικς. Στους δέκα έμεινε ο Τζέιλεν Μπράουν και στους επτά ο Τέιτουμ, οι οποίοι δεν μπόρεσαν στο πρώτο ημίχρονο να δαμάσουν την επιθετική ορμή των Μπακς.

Η βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε στα τρία ματς και οι Σέλτικς κράτησαν συνάμα την 1η θέση σε ολόκληρο το ΝΒΑ.