Λέικερς: ΛεΜπρόν και Ντέιβις σταμάτησαν τους “καυτούς” Θάντερ

2024-01-16T08:03:52+00:00 2024-01-16T08:03:52+00:00.

16/Jan/24 08:03

lebron-james-anthony-davis-los-angeles-lakers-golden-state-warriors-game-3-nba-playoffs-second-round

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς κι ο Άντονι Ντέιβις ανέλαβαν πλήρη δράση απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες της Δύσης (2η θέση) και του ΝΒΑ συνολικά (4η)…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Άντονι Ντέιβις έβαλε 27 πόντους και κατέβασε 15 ριμπάουντ, ο “Βασιλιάς” πρόσθεσε 25 και οι Λέικερς πήραν μία μεγάλη νίκη επί των Θάντερ με 112-105 στο Λος Άντζελες, σταματώντας το σερί των τεσσάρων νικών που είχαν οι “καυτοί” φιλοξενούμενοι.

Οι Λέικερς προέρχονταν από δύο ήττες και έξι στα τελευταία οκτώ παιχνίδια, κρατώντας με νύχια και με δόντια την 10η θέση στη δυτική περιφέρεια, ισοβαθμώντας αυτήν τη στιγμή με τους Ρόκετς στα μισά της κανονικής περιόδου.

Οι δύο σούπερ σταρ των Λέικερς δεν άφησαν τους Θάντερ να κάνουν τα… δικά τους και μάλιστα με δικό τους συνδυασμό- ασίστ του ΛεΜπρόν και κάρφωμα του Ντέιβις – κλείδωσαν τη νίκη όταν το σκορ πήγε στο 106-100 με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη του αγώνα.

Οι Λέικερς πήραν βοήθειες και από τον Όστιν Ριβς (15π., 7ασ.) και τον Ντ’Άντζελο Ράσελ (14π., 6ασ.) που πέρασαν μαζί στο βασικό σχήμα της ομάδας τους από το προηγούμενο παιχνίδι, ενώ εδώ και καιρό έρχονταν από τον πάγκο. Ή έστω ο ένας από αυτούς…

Το μυστικό για τη νίκη των Λέικερς ήταν κι ο … σχετικός περιορισμός του Σέι Γκίλτζους-Αλεξάντερ. Έμεινε στους 24 πόντους με 1/6 τρίποντα- πολλές προσπάθειες για τον ίδιο που δεν μας συνηθίζει σε τέτοιο αριθμό μακρινών σουτ- κλείνοντας όσο καλύτερα γινόταν τις διεισδύσεις του σπουδαίου Καναδού γκαρντ.

Ένα στοιχείο που δεν μπορούμε να παραλείψουμε είναι ότι ο Γκίλτζεους-Αλεξάντερ έπαιξε με ενοχλήσεις και η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη.

Ο Τζέιλεν Ουίλιαμς έβαλε 25 πόντους (6 ασίστ), αλλά κανείς άλλος παίκτης των Θάντερ δεν κατάφερε να βοηθήσει αποτελεσματικά στο σκοράρισμα (Ντορτ 11π.).

Ο Βασίλιε Μίτσιτς έπαιξε 15 λεπτά και πέτυχε έξι πόντους με 2/2 τρίποντα. Μοίρασε και μία ασίστ.