Σανς – Κινγκς: Ο Βεζένκοφ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας, ο Ντουράντ οδήγησε σε τεράστια ανατροπή 22 πόντων!

2024-01-17T07:16:51+00:00 2024-01-17T12:23:37+00:00.

17/Jan/24 07:16

PHOENIX, AZ - DECEMBER 8: Sasha Vezenkov #7 of the Sacramento Kings shoots the ball during the game against the Phoenix Suns on December 8, 2023 at Footprint Center in Phoenix, Arizona. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Kate Frese/NBAE via Getty Images)

Ο Σάσα Βεζένκοφ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στο ΝΒΑ με 14 πόντους και θα το πανηγύριζε όπως το προηγούμενο, αλλά οι Σανς επέστρεψαν από το -22 (!) στα τελευταία οκτώ λεπτά και πήραν μία μεγάλη νίκη με 119-117!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Κινγκς πέταξαν στα σκουπίδια όλα όσα έκαναν στα πρώτα 40 λεπτά του αγώνα και ακόμα περισσότερα, αφού βρέθηκαν μπροστά με 18 πόντους περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα στο Φοίνιξ.

Ο Κέβιν Ντουράντ οδήγησε την τεράστια ανατροπή των Σανς από το -22 και με 2/2 βολές που πέτυχε 1.8” πριν το τέλος του αγώνα, έδωσε την απρόσμενη όπως εξελίχθηκε νίκη στην ομάδα του, ρίχνοντας τους Κινγκς στην 7η θέση της δυτικής περιφέρειας με τρίτη σερί ήττα.

Οι ίδιοι οι Σανς έκαναν το 3/3, ανέβηκαν στην 8η και τους απειλούν.

Ο Γκρέισον Άλεν ισοφάρισε το ρεκόρ οργανισμού (!) με εννιά τρίποντα και 29 πόντους (9/14) και ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 27 πόντους.

Οι Σανς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 113-96 πριν κλείσουν τον αγώνα με ένα επί μέρους σκορ 23-4 και τις βολές του Ντουράντ που κέρδισε φάουλ από τον ΝτεΆαρον Φοξ.
Ο γκαρντ των Κινγκς ισοφάρισε το παιχνίδι και ο Μαλίκ Μονκ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης.

Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 11 ασίστ, ο Νούρκιτς άλλο ένα με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Έρικ Γκόρντον έβαλε 13 πόντους και τα τρίποντα που έφεραν το ματς στα ίσια.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις πέτυχε ακόμα ένα τριπλ νταμπλ με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ κι ο ΝτεΆαρον Φοξ ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 33π.

Όσον αφορά στον Σάσα Βεζένκοφ τώρα, οι 14 πόντοι που πέτυχε ήταν οι περισσότεροι στην καριέρα του, για δεύτερη φορά μέσα στη σεζόν και μάλιστα ξανά κατά των Σανς!

Η προηγούμενη φορά ήταν στις 9/12 αλλά τότε σε νίκη των Κινγκς.

Ο MVP της Ευρωλίγκας έπαιξε 18 λεπτά και είχε 6/9 εύστοχα σουτ με 2/3 τρίποντα και πρόσθεσε δύο ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα κλέψιμο, έχοντας “+7” όσο έπαιζε, το δεύτερο μεγαλύτερο των Κινγκς πίσω από τον Τρέι Λάιλς.