ΝΒΑ (αποτελέσματα): Ρεσιτάλ Μπράνσον με Ουίζαρντς, ξανά νικητές οι Τίμπεργουλφς

2024-01-19T08:45:50+00:00 2024-01-19T08:45:50+00:00.

19/Jan/24 08:45

NEW YORK, NEW YORK - JANUARY 18: Jordan Poole #13 of the Washington Wizards and Jalen Brunson #11 of the New York Knicks fight for position at Madison Square Garden on January 18, 2024 in New York City. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement (Photo by Elsa/Getty Images)

O Τζέιλεν Μπράνσον το πήρε πάνω του κατά των Ουίζαρντς και με 41 (!) πόντους οδήγησε τους Νικς στη δύσκολη νίκη με 113-109 στη Νέα Υόρκη…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Δύσκολη γράψαμε;

Ναι, μέχρι να αναλάβει δράση ο Τζέιλεν Μπράνσον.

Ο χαρισματικός γκαρντ των Νικς πέτυχε 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο, 18 από τους 21 των Νικς σε ένα δυνατό σερί που έκαναν προς το τέλος του αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα 105-97 με 1:26 να απομένει, το οποίο έκρινε το αποτέλεσμα υπέρ της ομάδας του.

Ο Μπράνσον τέλειωσε με 41 πόντους και οκτώ ασίστ και οι Νικς με τη δεύτερη σερί νίκη τους έφτασαν στην 5η θέση της ανατολικής περιφέρειας, ελάχιστα πίσω (μισό παιχνίδι) από τους Καβαλίερς.

Ο Τζούλιους Ραντλ πρόσθεσε 21 πόντους και οι ΝτιΒιντσέντζο και Ανουνόμπι από 19.
Πρώτος σκόρερ των Ουίζαρντς ήταν ο Τζόρνταν Πουλ με 24.

Στη Μινεσότα το πάρτι καλά κρατεί…

Οι Τίμπεργουλφς βέβαια χρειάστηκαν ένα φοβερό 37-17 στην τελευταία περίοδο για να κάμψουν την αντίσταση των φιλότιμων αλλά ελλιπέστατων Γκρίζλις, επικρατώντας με 118-103.

Ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 28 πόντους – τους 26 στο δεύτερο ημίχρονο όταν… έσφιξαν τα γάλατα για τους γηπεδούχους- ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Ναζ Ριντ με 20 πόντους από τον πάγκο, αλλά και ο Ρούντι Γκομπέρ με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και έξι μπλοκ!

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη των πρωτοπόρων της Δύσης, Τίμπεργουλφς, κρατώντας έτσι την απόσταση των δύο αγώνων από τους Θάντερ.

Ο Τζάρεν Τζάκσον τζούνιορ- μοναδικός βασικός παίκτης που απέμεινε στους αποδεκατισμένους Γκρίζλις– μέτρησε 36 πόντους, ενώ ο Λουκ Κενάρντ τον ακολούθησε με 18.