O Τάουνς έβαλε 62, αλλά οι Τίμπεργουλβς έχασαν από τους Χόρνετς!

2024-01-23T07:57:25+00:00 2024-01-23T08:28:38+00:00.

23/Jan/24 07:57

MINNEAPOLIS, MN - JANUARY 22: Karl-Anthony Towns #32 of the Minnesota Timberwolves looks on during the game against the Charlotte Hornets on January 22, 2024 at Target Center in Minneapolis, Minnesota. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2024 NBAE (Photo by Jordan Johnson/NBAE via Getty Images)

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς έβαλε απίστευτα πράγματα με 62 πόντους, που όμως δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στους Τίμπεργουλβς κόντρα στους Χόρνετς!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αδιανόητα πράγματα στη Μινεσότα, με τον Τάουνς να σκοράρει 62 πόντους, αλλά την ομάδα του να χάνει!

Οι πρωτοπόροι της Δύσης (30-13) ηττήθηκαν από τους Χόρνετς με 125-128, με τον Δομινικανό να γράφει ιστορία.

Σε 38 λεπτά, είχε 62 πόντους με 11/20 δίποντα, 10/15 τρίποντα, 10/14 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Αυτό ήταν και νέο ρεκόρ παίκτη και οργανισμού μετά τους 60 του ίδιου μετά το 2022.

Με τους 70 του Εμπίντ, η βραδιά (23/1) είναι πλέον ιστορική, καθώς το ΝΒΑ δεν είχε δει δυο εμφανίσεις 60+ πόντων από τις 9/4/78 και τους Γκάρβιν-Τόμπσον!

Ο Τάουνς θα μπορούσε να είχε δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο -5”, αλλά κόπηκε από τον Μπλακ, με τον τελευταίο να γράφει το τελικό σκορ με 2/2 βολές.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαρωτικοί στην τελευταία περίοδο, επιστρέφοντας από το -18, με επιμέρους 18-36, για την δεύτερη νίκη τους στα τελευταία εννέα ματς.

Ο Αλεξάντερ-Ουόκερ είχε 18 πόντους για τους ηττημένους. Για τη Σάρλοτ του 10-31, 28 είχε ο Μπρίντζις και 27 ο Μίλερ, με τον Μπολ να έχει 18 (13 ασίστ).

Τα 12λεπτα: 34-32, 69-64, 107-92, 125-128

O Εμπίντ έβαλε 70 ΠΟΝΤΟΥΣ στους Σπερς!!!

Μπακς: O Γιάννης “λύγισε” τους Πίστονς με triple double εμφάνιση

Κινγκς: Τέλος το αρνητικό σερί, αποχώρησε τραυματίας ο Βεζένκοφ