Ντέβιν Μπούκερ: Έβαλε 62 (!), οι Πέισερς έσπασαν στο φινάλε το σερί των επτά νικών των Σανς

2024-01-27T08:01:43+00:00 2024-01-27T08:01:43+00:00.

27/Jan/24 08:01

Ο Ντέβιν Μπούκερ έβαλε 62 πόντους κατά των Πέισερς μέσα στην Ιντιανάπολις, ωστόσο στο τέλος χαμογέλασαν φαρδιά πλατιά οι γηπεδούχοι που νίκησαν με 133-131 και έσπασαν έτσι το σερί των επτά νικών των Σανς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε ακόμα μία εξαιρετική παράσταση.

Κρίμα που δεν είχε και το επιθυμητό αποτέλεσμα για τους Σανς.

Ο χαρισματικός γκαρντ των Σανς πέτυχε 62 πόντους με 6/12 τρίποντα και 12/13 βολές σε 38 αγωνιστικά λεπτά και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του οργανισμού από το Φοίνιξ και ο 9ος στο ΝΒΑ με τουλάχιστον δύο 60+ παιχνιδιών!

Ο Μπούκερ έσπασε επίσης το δικό του ρεκόρ σκοραρίσματος σε μία περίοδο, βάζοντας 29 στην πρώτη και είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Μόλις όμως πήρε την μπάλα για να επιχειρήσει το τελικό σουτ, έχασε την ισορροπία του και όταν την ανέκτησε ο χρόνος για να κάνει ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις ήταν ελάχιστος και έκανε αίρμπολ.

Νωρίτερα ο Όμπι Τόπιν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με ένα λέι απ έβαλε μπροστά τους Πέισερς με 133-131, γυρνώντας από το -17!

Οι Πέισερς δέχτηκαν μόλις 17 πόντους στην τελευταία περίοδο και με ένα 28-17 γύρισαν το παιχνίδι για τη δεύτερη σερί νίκη τους.
Οι Σανς είχαν βάλει 40, 40 και 34 πόντους στις προηγούμενες περιόδους.

Ο Πασκάλ Σιάκαμ έβαλε 31 πόντους – τους περισσότερους στα πέντε παιχνίδια του με τους Πέισερς- ο “clutch” Τόπιν πρόσθεσε 23 και 11 ριμπάουντ κι από 22 πέτυχαν οι Νέμπχαρντ (8 ασίστ) και Νέσμιθ.

Δεν αγωνίστηκε και πάλι ο τραυματίας, Ταϊρίς Χαλιμπέρτον.

Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 20 πόντους για τους Σανς που βρίσκονται στην 6η θέση της Δύσης, όπως και οι Πέισερς στην ανατολική περιφέρεια.