ΝΒΑ (αποτελέσματα): Οι Σπερς πήραν το θρίλερ με επιβλητικό Γουεμπανιάμα, πάρτι με Λέοναρντ οι Κλίπερς

2024-01-28T08:17:46+00:00 2024-01-28T08:17:46+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Jan/24 08:17

Οι Σπερς είχαν τον Γουεμπανιάμα σε εξαιρετικό βράδυ κι επικράτησαν των Τίμπεργουλβς στο… φινάλε. Μεγάλο και επιβλητικό διπλό των Κλίπερς μέσα στη Βοστώνη. Νίκες για Νικς και Τζαζ. Δείτε τα αποτελέσματα της ημέρας (28/1) και πώς διαμορφώθηκε η κατάταξη στο NBA.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μία ακόμη αγωνιστική στο μεγαλύτερο πρωτάθλημα του πλανήτη ολοκληρώθηκε, με συναρπαστικά παιχνίδια.

Οι Σπερς χαμογέλασαν στο φινάλε, καθώς μετά από εύστοχη βολή το Κέλντον Τζόνσον 9″ πριν το φινάλε, πήραν τη σημαντική νίκη κόντρα στους Τίμπεργουλβς.

Πλέον οι Σπερς ανέβηκαν στο 10-36, ενώ δεύτερη κάτω απ’ τους Θάντερ είναι οι “Λύκοι” με ρεκόρ 32-14.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Ντέβιν Βάσελ να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Σαν Αντόνιο με 25. Από πλευράς Τίμπεργουλβς σπουδαίο ματς έκανε ο Άντονι Έντουαρντς με 32 πόντους και 12 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-36, 52-64, 80-90, 113-112

Σέλτικς – Κλίπερς 96-115

Οι Κλίπερς έφυγαν με ένα σημαντικό διπλό από τη Βοστώνη, επικρατώντας των Σέλτικς με 115-96.

Το πάρτι είχε ξεκινήσει για τα καλά από νωρίς, με μία διαφορά +16 πόντων στο πρώτο ημίχρονο να είναι αρκετή έτσι ώστε να θέσει την ομάδα του LA πρωταγωνίστρια για τη νίκη.

Με τον Καουάι Λέοναρντ να είναι φυσικά ο… μπροστάρης έχοντας 26 πόντους και 7/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 2 λάθη, οι Κλίπερς τα έκαναν όλα σωστά κι έφυγαν με μία σπουδαία νίκη.

Ο Τάις έβαλε 18 πόντους, ο Πολ Τζορτζ 17, ενώ για τους ηττημένους, ο Τζέισον Τέιτουμ σημείωσε κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια από πλευράς Σέλτικς με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-26, 39-55, 60-91, 96-115

Νετς – Ρόκετς 106-104

Νίκη στα… όρια για τους Νετς

Η ομάδα του Μπρούκλιν δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε απέναντι στους Ρόκετς, παίρνοντας τη νίκη με 106-104.

Οι Νετς είχαν τον έλεγχο του αγώνα για περίπου 30 λεπτά, όμως με επιμέρους 38-13, οι Ρόκετς επέστρεψαν και διεκδίκησαν τη νίκη σε μία τέταρτη περίοδο… θρίλερ!

Η ψυχραιμία των Νετς όμως ήταν αυτό το χαρακτηριστικό που ουσιαστικά τους έδωσε τη νίκη, με τον Καμ Τόμας να κάνει ματσάρα, πετυχαίνοντας 37 πόντους με 3/6 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-15, 60-40, 88-70, 106-104