Τίμπεργουλφς: Διπλό στο ντέρμπι κορυφής με Θάντερ – “Ναυάγιο” με επτά σερί ήττες οι Χιτ

2024-01-30T07:20:51+00:00 2024-01-30T07:20:51+00:00.

30/Jan/24 07:20

Towns-Timberwolves
David Berding/ Getty Images/ Ideal Image

Oι Τίμπεργουλφς έστειλαν μήνυμα πρωτιάς στην Οκλαχόμα Σίτι, επικρατώντας με 107-101 των Θάντερ στο ντέρμπ κορυφής της δυτικής περιφέρειας!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 27 πόντους, ο Καρλ Άντονι Τάουνς πρόσθεσε 21 (10 ριμπ.) και οι Τίμπεργουλφς επανάκτησαν την 1η θέση στη Δύση, αφήνοντας τρίτους τους Θάντερ που δεν άντεξαν στην τελευταία περίοδο.

Οι “Λύκοι” έκαναν ένα επί μέρους 34-24 στην τελευταία περίοδο και με καθοριστικά καλάθια κι άμυνες στα τελευταία λεπτά πήραν τη νίκη σε ένα συναρπαστικής εξέλιξης παιχνίδι με 24 αλλαγές προβαδίσματος και έξι ισοπαλίες!

Ο Ρούντι Γκομπέρ μέτρησε 12 πόντους και 17 ριμπάουντ για τους Τίμπεργουλφς που είχαν τρεις ήττες στα τελευταία πέντε ματς.

Ο Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ έκανε τρομερό (και πάλι…) παιχνίδι με 37 πόντους και οκτώ ασίστ, έχοντας 15/16 βολές και 10/18 σουτ, αλλά μόνο ο Τζέιλεν Ουίλιαμς με 20 πόντους στάθηκε κοντά του.

Από το κακό στο χειρότερο πάνε οι Μαϊάμι Χιτ

Οι Σανς ανέκαμψαν έπειτα από δύο σερί ήττες και πέρασαν εύκολα με 118-105 από τη Φλόριντα, υποχρεώνοντας τους Χιτ στην έβδομη σερί ήττα τους, την τέταρτη από τότε που απέκτησαν τον Τέρι Ροζίερ!

Αυτήν τη φορά το σκοράρισμα μοιράστηκε και δεν έμεινε μόνο στα χέρια του Ντέβιν Μπούκερ.

Ο Έρικ Γκόρντον έβαλε 23 πόντους από τον πάγκο με 5/12 τρίποντα, ο Μπούκερ πρόσθεσε 22, ο Ντουράντ 20 και ο Μπράντλεϊ Μπιλ 19 πόντους, με τους τρεις τελευταίες να μοιράζουν από επτά ασίστ!

Αυτή ήταν η όγδοη νίκη στα τελευταία δέκα παιχνίδια των Σανς που προηγήθηκαν με 100-74, με τους Χιτ να μειώνουν σε 115-105 αλλά ως εκεί.

Οι Σανς βρίσκονται στην 6η θέση της Δύσης, ενώ οι Χιτ έπεσαν στην 7η της Ανατολής με αρκετή απόσταση- τριών ματς- από την εξάδα.

Ο Τζίμι Μπάτλερ έβαλε 32 πόντους με 10/10 βολές και 7/12 σουτ, ο Ροζίερ πρόσθεσε 21 με 4/6 τρίποντα και ο Τάιλερ Χίρο είχε 17 με 5/12 τρίποντα.