ΝΒΑ: Ζεστάθηκαν οι Λέικερς με τρίτη σερί νίκη “on the road” – Το… βιολί τους οι Κλίπερς και στην Ατλάντα

2024-02-06T07:42:51+00:00 2024-02-06T07:42:51+00:00.

06/Feb/24 07:42

Los Angeles, CA - January 23: Kawhi Leonard #2 of the LA Clippers drives to the basket against Anthony Davis #3 of the Los Angeles Lakers in the fourth quarter of a NBA basketball game at Crypto.com Arena in Los Angeles on Tuesday, January 23, 2024. (Photo by Keith Birmingham/MediaNews Group/Pasadena Star-News via Getty Images)

Οι Λέικερς βρήκαν ένα μομέντουμ νικών μακριά από το Λ.Α. όπου είχαν 7-17 και τώρα μετά το διπλό στη Σάρλοτ, πέτυχαν τρεις σερί νίκες και έφτασαν στο 10-17, λίγο πριν το όριο των ανταλλαγών και των φημών που τους περιτριγυρίζουν…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μετά τις τεράστιες νίκες στη Βοστόνη – χωρίς Ντέιβις και ΛεΜπρόν- και στη Νέα Υόρκη επί των Νικς που μετρούσαν 9 σερί θετικά αποτελέσματα, οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν μεν αλλά λύγισαν στο τέλος τους ελλιπείς Χόρνετς με 124-118.

Οι Χόρνετς έφτασαν τις οκτώ σερί ήττες παίζοντας χωρίς τον ΛαΜέλο Μπολ (και τους Χέιγουορντ, Ουίλιαμς εδώ και μήνες).

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε το τρίτο τριπλ νταμπλ στην καριέρα του μετρώντας 26 πόντους, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ για τους Λέικερς που προηγήθηκαν με 16 πόντους στο ημίχρονο, αλλά οι Χόρνετς μείωσαν στους τέσσερις με δύο λεπτά να απομένουν χάρη στους Μάιλς Μπρίτζες (41π.) και Μπράντον Μίλερ (33π.).

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς (26π.) απάντησε με γκολ-φάουλ σταμάτησε το σερί των Χόρνετς και έσωσε τη νίκη για τους Λέικερς.

Ο Ντ’Άντζελο Ράσελ με 28 πόντους (5/12 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Λέικερς που κρατάνε την 9η θέση στην Δύση, με 2.5 ματς απόσταση από τους ενδέκατους Ρόκετς.

Οι Λέικερς ολοκλήρωσαν το ταξίδι τους με ρεκόρ 4-2.

Η άλλη ομάδα του ΛΑ συνεχίζεται το… βιολί της με στόχο την κορυφή της δυτικής περιφέρειας, από την οποία απέχει μόλις μισό παιχνίδι (μαζί στην 1η θέση οι Θάντερ με τους Τίμπεργουλφς) χάρη στην τέταρτη σερί νίκη τους.

Ο Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 36 πόντους με 5/8 τρίποντα, ο Τζέιμς Χάρντεν πρόσθεσε 30 (6/9τριπ., 10/10 βολές) και 10 ασίστ και οι Κλίπερς νίκησαν με 149-144 Χοκς σε ματσάρα που έγινε στην Ατλάντα.

Με το σκορ στο 139-133 ο Τζέιμς Χάρντεν έβαλε ένα απίθανο γκολ-φάουλ τρίποντο με το οποίο οι Κλίπερς κλείδωσαν τη νίκη 1:15 πριν το τέλος, σταματώντας έτσι τη μεγάλη αντεπίθεση των Χοκς.

Ο ΝτιΆντρε Χάντερ που επέστρεψε προ δύο αγώνων έπειτα από δύο μήνες, πέτυχε 27 πόντους σε 19 λεπτά (!!!), ο Τρέι Γιανγκ πρόσθεσε 25 και 12 ασίστ και ο Ντεζούντε Μάρεϊ είχε 21 πόντους.