Μάβερικς: Ονειρικό ντεμπούτο Γκάφορντ και θρίαμβος 146-111 επί των Θάντερ!

10/Feb/24 23:32 February 11, 2024

gadamopoulos

10/Feb/24 23:32

Gafford-Doncic

Το Ντάλας ήταν εντυπωσιακό στην πρώτη εμφάνιση των νεοφερμένων Γκάφορντ και Ουάσινγκτον, ο Λούκα χρειάστηκε… ένα ημίχρονο για μία ακόμη “παράσταση” και οι Μαβς διέλυσαν την Οκλαχόμα Σίτι. Δύσκολη νίκη των Κλίπερς επί των Πίστονς.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο Λούκα Ντόντσιτς και ο Καϊρί Ίρβινγκ είχαν μία ακόμη “μέρα στο γραφείο”, το Σάββατο (10/2) κόντρα στην Οκλαχόμα Σίτι. Και μάλιστα… μοιρασμένη. Ο Σλοβένος σταρ σκόραρε 22π. από τους 32π. του (με 9/14 σουτ και με 9ασ. και 8ριμπ,)στο πρώτο ημίχρονο και ο Ίρβινγκ τους 18 από τους 25π. του (,με 11/19 σουτ και 8ασ.) στο δεύτερο!

Η εξαιρετική εμφάνιση των δύο σταρ του Ντάλας παραμένει η σταθερά των Τεξανών, όμως οι… “νέοι Μαβς, μετά τις κινήσεις τους στην trade deadline της περασμένης Πέμπτης, ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακοί κόντρα στη μέχρι τη συνάντησή τους 2η ομάδα της Δύσης. Οι Μάβερικς διέλυσαν τους Θάντερ με 146-111, στο ντεμπούτο των νεοφερμένων Ντάνιελ Γκάφορντ και Πι Τζέι Ουάσινγκτον, και με την τέταρτη σερί νίκη τους, έφτασαν σε ρεκόρ 30-23 και παραμένουν στην 8η θέση της Δυτικής Περιφέρειας.

Αυτό ήταν το 35ο φετινό ματς του Ντόντσιτς με 30+ πόντους!

Οι γηπεδούχοι άρχισαν και ολοκλήρωσαν εντυπωσιακά το ματς, με τον Γκάφορντ να έχει 19π., 7/11διπ., 5/6βολ. και 9ριμπ. σε 17΄ και τον Ουάσινγκτον να προσφέρει 14π. σε 24΄. Η ομάδα του Τζέισον Κιντ είχε συνολικά επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με την επιθετική συνεισφορά και των Κλέμπερ (12π.), Χάρντι (11π. σε 10΄) και Χάρταγουεϊ (10π.).

NBAHoops Podcast S03E16: “Αθόρυβη” trade deadline, με υπομονή των Λέικερς, νίκη των Νικς και ρίσκο των Μαβς

Στην OKC, που υπέστη διαδοχική ήττα και “έπεσε” στο 35-17 και την 4η θέση στη Δύση, οι 25π. του Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ δεν ήταν αρκετοί. Αυτή ήταν μόλις η τέταρτη φετινή ήττα της με 10+π., αφού στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε λύσεις και εκτός του “SGA”, ο Κέισον Ουάλας είχε 15π. και ο ρούκι Τσετ Χόλμγκρεν πρόσθεσε 13π. (αλλά μόνο τρεις μετά την ανάπαυλα).