Σέλτικς: Δύσκολο “sweep” επί των… μισών και πληγωμένων Χιτ

2024-02-11T22:56:52+00:00 2024-02-12T00:27:54+00:00.

gadamopoulos

11/Feb/24 22:56

Tatum_Heat-Celtics
2003348213

Η Βοστόνη “σκούπισε” τη φετινή σειρά κανονικής περιόδου με τρίτη νίκη (110-106) σε ισάριθμα ματς με το Μαϊάμι, το οποίο πάλεψε παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε χωρίς τον Μπάτλερ και μέσα στο ματς έχασε και τους Ρίτσαρντσον και Ροζίερ.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η αγωνιστική μέρα… αγγαρεία της Κυριακής (11/2), με δύο αγώνες νωρίς λόγω του Super Bowl του NFL τα ξημερώματα της Δευτέρας, άρχισε με ένα παραδοσιακό πια ντέρμπι που όμως λίγο έλειψε να προσφέρει μία έκπληξη, λόγω των συνθηκών του αγώνα.

Η Βοστόνη ολοκλήρωσε τη ρεβάνς από τον περσινό αποκλεισμό στους Ανατολικούς τελικούς από τους Χιτ, νικώντας με 110-106 στο Μαϊάμι.

Οι Σέλτικς πέτυχαν “sweep” στη φετινή σειρά της κανονικής περιόδου με τους φιναλίστ του 2023, με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς με την ομάδα της Φλόριντα, αν και μάλλον δυσκολεύτηκαν απρόσμενα.

Οι Χιτ αγωνίστηκαν δίχως τον μεγάλο σταρ τους, Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος είχε άδεια λόγω θανάτου συγγενικού προσώπου του, ενώ στο πρώτο ημίχρονο έχασαν τον Τζος Ρίτσαρντσον που χτύπησε στον ώμο και τον Τέρι Ροζίερ (13π.), ο οποίος γύρισε το πόδι του στην τρίτη περίοδο…

Η Βοστόνη έφτασε σε ρεκόρ 41-12, το οποίο είναι το καλύτερο στη σεζόν στο ΝΒΑ, παρά το γεγονός ότι οι ψυχωμένοι γηπεδούχοι μείωσαν σε 106-104 στο 1:48 για τη λήξη, με τρίποντο του κορυφαίου παίκτη τους, Τάιλερ Χίρο (24π., 4/12τριπ.). Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις (25π.), όμως, έγραψε το 108-104 με 2/2βολ. στο 1:00 για το τέλος και στη συνέχεια ο Μπαμ Αντεμπάγιο (22π.) αστόχησε για να μειώσει και πάλι στους δύο πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν και πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Τζέισον Τέιτουμ, που άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 26π., 10ριμπ. και 9ασ., ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 20 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 15π. με 5/6 τρίποντα. Το Μαϊάμι “έπεσε” σε ρεκόρ 28-25 και παραμένει στην 8η θέση της Ανατολής, καθώς εκτός των Χίρο και Αντεμπάγιο, οι Κέιλεμπ Μάρτιν και Ντάνκαν Ρόμπινσον σκόραραν από 15π. αλλά δε ήταν αρκετοί για την ανατροπή από το -15 (67-52) του τρίτου δωδεκαλέπτου.

Photo credit: Getty Images