Κλίπερς: Μεγάλο τέταρτο 12λεπτο, μεγάλη ανατροπή επί των Ουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο

2024-02-15T07:16:26+00:00 2024-02-15T07:16:26+00:00.

15/Feb/24 07:16

SAN FRANCISCO, CA - FEBRUARY 14: Stephen Curry #30 of the Golden State Warriors plays defense on James Harden #1 of the LA Clippers during the game on FEBRUARY 14, 2024 at Chase Center in San Francisco, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2024 NBAE (Photo by Noah Graham/NBAE via Getty Images)

Οι Κλίπερς βρέθηκαν στο -14 προς το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά η αντεπίθεση τους ήταν καταιγιστική στο τέταρτο 12λεπτο και επικράτησαν με 130-125 των Ουόριορς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Παρά τους 41 που έβαλε ο Στεφ Κάρι με 9/19 τρίποντα (!) και την απουσία του Καουάι Λέοναρντ, οι Κλίπερς βρήκαν την άκρη στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα να γυρίσουν τον αγώνα με επί μέρους σκορ 44-28 στην τέταρτη περίοδο, χάρη κυρίως στον Νόρμαν Πάουελ.

Ο αναπληρωματικός σούτινγκ γκαρντ έβαλε τέσσερα τρίποντα στα τελευταία επτά λεπτά (συνολικά 21 πόντους στο ματς) και γύρισε τούμπα το ματς για τους Κλίπερς που κράτησαν την τρίτη θέση στη Δύση.
Οι Ουόριορς έχουν ανέβει στην 10η χάρη στις επτά νίκες στα προηγούμενα οκτώ παιχνίδια, αλλά το σερί τους διακόπηκε… απρόσμενα τελικά.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 26 πόντους και μοίρασε επτά ασίστ, ο Πολ Τζορτζ έβαλε 24 κι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πρόσθεσε 15 πόντους.

Ο Στεφ έβαλε 41 πόντους και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με 7+ τρίποντα σε τέσσερα συνεχόμενα ματς!
Αυτή ήταν η έκτη 40αρα του στη σεζόν αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Ουόριορς σε μία νέα νίκη.

Ο ρούκι Μπράντιν Ποτζιέμσκι εντυπωσίασε με 25 πόντους έχοντας 5/5 τρίποντα, οκτώ ασίστ και επτά ριμπάουντ ερχόμενος από τον πάγκο του Στιβ Κερ, αλλά έμειναν χαμηλά ο Κουμίνγκα (13π.) και ο Κλέι Τόμπσον (12π.).