Σανς-Πίστονς: Ξύλο από Στιούαρτ σε Γιούμπανκς και σύλληψη πριν το ματς, περίπατος στη συνέχεια για το Φοίνιξ

2024-02-15T07:45:06+00:00 2024-02-15T09:38:48+00:00.

15/Feb/24 07:45

DETROIT, MICHIGAN - NOVEMBER 05: Drew Eubanks #14 of the Phoenix Suns plays against the Detroit Pistons at Little Caesars Arena on November 05, 2023 in Detroit, Michigan. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Gregory Shamus/Getty Images)

Στα χαρτιά κανείς δεν περίμενε να ασχοληθεί για πολύ ώρα με το παιχνίδι Σανς-Πίστονς στο Φοίνιξ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά, όχι τόσο στο αγωνιστικό κομμάτι και τη νίκη με 116-110 των Σανς χωρίς τον Μπράντλεϊ Μπιλ, αλλά κυρίως με όσα έγιναν πριν το ματς και στα πρώτα πέντε λεπτά του.

Ο αναπληρωματικός σέντερ των Σανς, Ντριού Γιούμπανκς κατήγγειλε πως ο ψηλός των Πίστονς, Αϊζάια Στιούαρτ, τον χτύπησε, αρκετές ώρες πριν ξεκινήσει ο αγώνας!

Ο Γιούμπανκς είπε στους ρεπόρτερ ότι η διαμάχη ξεκίνησε κατά την είσοδο τους στο γήπεδο. Λόγω μίας διαφωνίας βρέθηκαν τετ α τετ κι ο Στιούαρτ τον γρονθοκόπησε.

Οι άνδρες της ασφάλειας επενέβησαν για να σταματήσει η κόντρα, ο Στιούαρτ δεν αγωνίστηκε αφού ήταν τραυματίας και ο Γιούμπανκς έπαιξε κανονικά.

Λίγο αργότερα ο Στιούαρτ συνελήφθη από την αστυνομία.

Οι Σανς εξέδωσαν ανακοίνωση μιλώντας για απρόκλητη επίθεση πάνω στον Γιούμπανκς.

Ο πρώην προπονητής τους, Μόντι Ουίλιαμς, που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος τους (προβλήθηκε βίντεο και αποθεώθηκε), είπε ότι ήταν μία απερίσκεπτη κίνηση από τον οργανισμό του Φοίνιξ, αφού δεν γνώριζαν τις λεπτομέρειες και δεν έχει επιβεβαιωθεί ότι ήταν απρόκλητη η επίθεση.

ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΜΠΟΥΚΕΡ

Το ματς ξεκίνησε υπό αυτές τις συνθήκες και συνεχίστηκε με ένταση.

Ο Ντέβιν Μπούκερ αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο (!) κι έτσι οι Σανς έμειναν χωρίς αυτόν, αλλά και τον τραυματία Μπιλ.

Απέναντι στους ουραγούς Πίστονς, πάντως, δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα

Με τον Κέβιν Ντουράντ να βάζει 25 πόντους, οι Σανς προηγήθηκαν με 29 πόντους στο ημίχρονο και 30 στο τέλος της τρίτης, οπότε ακόμα κι αυτό το +16 στο τελικό σκορ ήταν απλά τιμητικό για τους αρνητικούς Πίστονς.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.