Γιάννης Αντετοκούνμπο: Η φοβερή full court ασίστ στην εκπνοή του ημιχρόνου στη Φιλαδέλφεια! (video)

2024-02-25T20:21:49+00:00 2024-02-26T00:39:04+00:00.

gadamopoulos

25/Feb/24 20:21

Giannis-full-court-pass

Οι Μπακς πάτησαν γκάζι στο φινάλε της δεύτερης περιόδου στη Φιλαδέλφεια και βρέθηκαν στο +21 με καταπληκτική πάσα ολόκληρου γηπέδου του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον Μπρουκ Λόπεζ.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Επιθετικά ήταν “σιωπηλός”. Οι 11π., με 3/7διπ., 1/1τριπ. και 2/4βολ. σε 19΄ στο πρώτο ημίχρονο του κυριακάτικου (25/2) αγώνα των Μπακς στη Φιλαδέλφεια δεν έδειχναν απαραίτητοι στην ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, στην επιστροφή του στο μέχρι το καλοκαίρι “σπίτι” του.

Ο “Giannis”, όμως, είχε επίσης 8ριμπ. κι πέντε ασίστ ως την ανάπαυλα, στην οποία το Μιλγουόκι προηγήθηκε με 69-48, χάρη σε 13/22τριπ.(!), με τον Ντέμιεν Λίλαρντ να έχει 17π. και τον Μπόμπι Πόρτις άλλους 15. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20 ασίστ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Ο “Greek Freak”, όμως, ήταν για άλλη μία φορά εξαιρετικός στη δημιουργία, με εκείνη την πέμπτη τελική πάσα του να είναι ένα μπασκετικό αριστούργημα.

Με 1,5΄΄ για το φινάλε του ημιχρόνου, ο Αντετοκούνμπο πήρε τη μπάλα έπειτα από καλάθι των Σίξερς – το οποίο είχε δώσει τέλος σε σερί 11-0 των “Ελαφιών” για το +21 – και με μία πάσα ολόκληρου γηπέδου έδωσε έτοιμο κάρφωμα στον Μπρουκ Λόπεζ!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το τριπλ νταμπ, έχοντας 30π., 12ριπ. και εννέα ασίστ! Ο “Giannis” σκόραρε 19π. στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας συνολικά 9/15διπ., 1/2τριπ. και 9/12βολ., ενώ υπέπεσε και σε έξι λάθη, οδηγώντας την ομάδα του σε εύκολη νίκη με 119-98.

Σίξερς – Μπακς 98-119: Ο σχεδόν “τριπλός” αλλά και 30άρης Γιάννης “καθάρισε” στη Φιλαδέλφεια!