Νάγκετς: Ο “τριπλός” Γιόκιτς διέλυσε τους Ουόριορς του Κάρι

2024-02-26T07:13:43+00:00 2024-02-26T07:13:43+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

26/Feb/24 07:13

Δεν γίνεται να χάσεις με τέτοιον Νίκολα Γιόκιτς (32π., 16 ριμπ.,16 αστ.). Οι Νάγκετς παρόλο που βρέθηκαν πίσω ακόμη και με -16, επέστρεψαν και πήραν το διπλό μέσα στο Σαν Φρανσίσκο, επικρατώντας των Ουόριορς με 119-103, για να φτάσουν έτσι τις τρεις σερί νίκες.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Με τέτοιον Νίκολα Γιόκιτς πώς να χάσεις;

Οι Νάγκετς μπορεί να μην μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, βρέθηκαν πίσω ακόμη και με -16, όμως ο Νίκολα Γιόκιτς και η παρέα του μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (61-61) αποφάσισαν να παίξουν καλύτερη άμυνα, να είναι πιο επιθετικοί και να βάλουν τα σουτ που έπρεπε, έτσι ώστε να πάρουν στο τέλος τη νίκη κόντρα στους Ουόριορς με 119-103 μέσα στο Σαν Φρανσίσκο κι έφτασαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Αυτήν την φορά, ο Σέρβος σούπερσταρ δεν χρειάστηκε κάποιο buzzer beater, πόσο μάλλον όταν έχει κάνει ένα τέτοιο “γεμάτο” triple double! Συγκεκριμένα αγωνίστηκε 37 λεπτά και είχε 32 πόντους με 11/18 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 2 λάθη.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Τζαμάλ Μάρεϊ ο οποίος πρόσθεσε με τη σειρά του άλλους 27 πόντους με 9/16 εντός παιδιάς.

Όσο για τους ηττημένους, ο Κλέι Τόμπσον σημείωσε και τους 23 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν είχε συνέχεια. Ο Στεφ Κάρι ήταν πολύ άστοχος ξεκινώντας το ματς με 0/7 τρίποντα και το τελείωσε έχοντας 20 πόντους αλλά με μόλις 1/10 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-30, 61-61, 87-91, 103-119

Ουόριορς: Γκριν 7 (1), Κουμίνγκα 19, Γουίγκινς 14 (2), Κάρι 20 (1/10 τρίποντα), Ποντζιέμσκι 4, Σάριτς 4, Γκαρούμπα, Λούνι, Τζάκσον-Ντέιβις 6, Τόμπσον 23 (5/13 τρίποντα), Πέιτον, Μούντι, Κινόνες 6 (2), Σπένσερ

Νάγκετς: Γκόρντον 17, Πόρτερ 9 (1/6 τρίποντα), Γιόκιτς 32 (2/6 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 16 ασίστ), Μάρεϊ 27 (3), Κάλντουελ-Πόουπ 13 (2), Νάτζι 6, Κι, Γουάτσον 3 (1), Χόλιντεϊ, Χαφ 2, Τζάκσον 3 (1), Πίκετ, Μπράουν 7 (1), Στρότερ 7 (1)

Photo Credits: GettyImages